Kulisy válečného filmu může připomínat Varoša, která byla ještě v 70. letech hojně navštěvovaný dovolenkový rezort na východním pobřeží Kypru. Chvíle volna si sem jezdily užívat i celebrity jako například Brigitte Bardotová nebo Elizabeth Taylorová. Někteří toto místo popisovali jako Francouzskou riviéru Kypru.

Dnes sem turisté už odpočívat nejezdí, fascinující jsou pouze prázdné budovy a ruiny, které zbyly z místních hotelů, obchodů i obytných domů. Jsou jich tady desítky.

Letovisko Varoša, k němuž se dá pěšky dojít zhruba za půl hodiny ze starého města Famagusty, je opuštěné od roku 1974, kdy na Kypru proběhla turecká invaze. Obyvatelé se sem už nevrátili. Nepřístupné území je lemované plotem i výstražnými cedulemi.

Kypr má i dnes co nabídnout

Kypr je rozdělený na dvě části - severní (tureckou) a jižní (řeckou), kde žije většina obyvatel ostrova. Střeženou hranicí je Zelená nebo také Attilova linie. Severokyperskou tureckou republiku turisté navštěvují kvůli pěkným plážím, téměř skrytým zátokám a historickým památkám.

Přístav malebné Kyrenie

Přístav malebné Kyrenie

FOTO: Profimedia.cz

Mezi nejpopulárnější pláže patří v severní části ostrova Acapulco nebo třeba Escape, která je pouze několik kilometrů od města Kyrenia. To leží uprostřed přírody ideální k pěším i cyklistickým výletům.