"V sobotu bylo počasí ideální, teploty se držely těsně pod nulou. Návštěvnost ve střediscích byla střední, téměř všude se již lyžuje. Hodně bylo na horách běžkařů, návštěvnost ve strojově upravovaných trasách byla poměrně vysoká," řekl šéf jesenické Horské služby Michal Klimeš. Podotkl, že od návštěvnosti neodradilo sportovce ani mlhavé počasí s nárazovým větrem.

S návštěvností jsou spokojeni například v jednom z nejmodernějších areálů, v Koutech na Šumpersku. Podle zástupce střediska Petra Marka prošlo branami areálu za uplynulé dva dny na 1500 lidí.

"Potvrzuje se, že lidé čekali na možnost si zalyžovat, návštěvnost byla lepší než loni v předvánočním období. Sněhu máme nyní dost, uvidíme, jak to bude dál vypadat s počasím," řekl Marek.

V Jeseníkách si lyžaři ještě pár týdnů zasjezdují. Ilustrační fotografie.

FOTO: Petr Marek, Právo

Další vleky spustilo už také nejvýše položené středisko v tuzemsku na Ovčárně, které kvůli své poloze spoléhá pouze na přírodní sníh. "Máme spuštěn vlek A, velký a malý Václavák a vlek C. Přírodního sněhu leží na sjezdovkách od 60 do 90 centimetrů," řekl provozovatel areálu Josef Figura. Doplnil, že se na Ovčárně pohybovalo také dost běžkařů.

Třicet centimetrů sněhu

Premiéru má za sebou tento víkend i středisko v Petříkově. Tam se podle provozovatele Josefa Kaštyla připravují především na hlavní sezónu, která vypukne o vánočních svátcích. "Návštěvnost byla slabší, lidí před Vánocemi moc není. Sníh je, ale potřebovali bychom ještě jednu noc do zasněžení. Hlavní sezóna pro nás začíná 25. prosince ve 12.00, kdy začínají najíždět lidi na chaty. Druhý vánoční svátek už jedeme naplno," řekl Kaštyl. Dodal, že v areálu leží kolem 30 centimetrů sněhu.

Podle dispečera Horské služby Jaroslava Tejnského zaznamenali záchranáři na horách během víkendu osm úrazů. "V sobotu jich bylo pět. Dnes tři, z toho všechny na Ovčárně," řekl Tejnský. U sobotního úrazu na Dolní Moravě musel podle něj zasahovat i lékař.

V Jeseníkách stejně jako v Krkonoších zůstává první stupeň z pětibodové škály lavinového nebezpečí. Znamená to minimální ohrožení, sníh je na horách podle Horské služby stabilní.