Norsko

Ideální dobou, kdy se vydat za polární září, je podzim a jaro. Tehdy se cestovatelům za polárním kruhem naskýtá dechberoucí podívaná nejčastěji. Za světélkující noční oblohou se vypravte třeba do severní části Norska.

Vyhněte se úplňku a místům s velkým výskytem světla. To zřetelnost polární záře ruší. Barevné hemžení polární záře lze v Norsku pozorovat nejlépe v okolí měst Tromsø, Alta, Trondheim nebo v oblasti souostroví Lofoty.

Finsko

Čím severněji se ve Finsku vypravíte, tím blíže se dostanete k polární záři. Nejlepší polohu má proto Laponsko. V místě lyžařského střediska Saariselkä se turisté mohou dokonce ubytovat ve speciálních skleněných iglú, z nichž jsou v noci vidět nejen hvězdy, ale právě také polární záře. Tato „stanová” vesnička se jmenuje Kakslauttanen.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Polární záře ve Finsku

V letošním roce sledovali ve Finsku polární záři například také obyvatelé města Kuopio, které leží blíže centrální než severní části země. Často za úchvatným přírodním úkazem turisté cestují třeba k 80 kilometrů dlouhému jezeru Inari, které leží v Laponsku.

Švédsko

Z trojlístku skandinávských zemí už chybí jen Švédsko. Také jeho severní oblasti nejsou skoupé na výskyt polární záře. Mnoho dobrodruhů za ní míří do národního parku Abisko, založeného v roce 1909, ve švédské části Laponska.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Polární záře nad Švédskem

Park leží v blízkosti města Kiruna, kam se lze dopravit letadlem. Jestliže z cesty Švédskem chcete vytěžit maximum zážitků, ubytujte se v nedaleké vesnici Jukkasjärvi, kde stavitelé každoročně na několik měsíců vybudují Ice hotel — největší ledový hotel světa.

Island

Island, ležící v těsné blízkosti severního polárního kruhu, je úkazem Aurora borealis proslulý. Záře tu není nijak vzácná. Pozorovat ji lze dokonce i v Reykjavíku, hlavním městě ostrova.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Polární záře nad Islandem

Magickou podívanou si cestovatelé jezdí vychutnat také na jihozápad Islandu do národního parku Thingvellir, zapsaného před 20 lety na seznam UNESCO, nebo k některému z geotermálních pramenů.

Skotsko

Ne tak často jako ve Skandinávii nebo na Islandu, ale i nad Skotskem se občas přežene polární záře. Letos se ukázala například na pláži Sandigoe v Caithness na severu země. Poměrně dobrou polohu má také ostrov Skye, největší ze souostroví Vnitřní Hebridy.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Polární záře nad Skotskem

Skye ale není zajímavou oblastí jen kvůli polárním zářím. Mnoho cestovatelů sem míří také kvůli divoké přírodě, v níž doposud přežívá řada chráněných živočichů. Některé turisty lákají také zdejší památky.