Vědci nyní potvrdili, že se 56 metrů vysoká věž od roku 2001 sama narovnala o 2,5 centimetru. Při samotných pracích mezi lety 1990 až 2001 se přitom povedlo věž narovnat o neuvěřitelných 38 centimetrů. Celých 10 let oprav byla věž nepřístupná. Důvodem bylo posilování základů budovy, a také odsávání vody z podloží.

Kolem věže byly navíc v kruzích nataženy podpůrné ocelové kabely. Cena renovačních prací byla závratná, oprava spolkla v přepočtu zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Nejnovější studie z posledních dní potvrzuje, že je věž stabilní a směřuje již spíše k narovnávání než k dalšímu naklánění.

Věž se začne znovu naklánět

„Věž se hýbá. Aktuálně se však už narovnává směrem k severu. Mezi lety 2001 a 2013 ztratila 2,5 centimetru ze svého jižního náklonu,” uvedl technický ředitel sledující stav stavby Giuseppe Bentivoglio, který označil pozvolné narovnávání za očekávané.

Podle studií, které učinili vědci ze Stuttgartské univerzity v Německu, by měla věž pokračovat v narovnávání ještě o několik milimetrů, poté se stabilizovat a posléze se začne opět mírně naklánět. Náklon by se však měl zvyšovat výrazně méně, než tomu bylo dříve.

„Teoreticky by nebyl problém stavbu narovnat úplně,” konstatoval Bentivoglio, ale připustil, že by to znamenalo dramatický úbytek turistů v oblasti, což nikdo z místních nechce.