Původní cena pětihektarového ostrova Daksa dosahovala v přepočtu 112 miliónů korun. Dnes, po třech letech snahy o prodej, klesla částka na zhruba 51,5 miliónu korun. Přesto si Daksa ne a ne přilákat nového majitele.

Prázdné pláže, jehličím a šiškami provoněné lesy, klid a ticho — přesně to neobydlený ostrůvek nabízí. Tato na první pohled idylka má ale jeden velký háček. Minulost ostrova a legenda, které se rychle šíří, shazují mnohé z jeho půvabu.

Na přilehlý ostrůvek se turisté mohou vypravit z přístavu v Dubrovníku.

Na přilehlý ostrůvek se turisté mohou vypravit z přístavu v Dubrovníku.

FOTO: Profimedia.cz

Daksa nebyl vždy tak tichým a opuštěným místem. Zbytky zdejšího kláštera a kostela sv. Sabina zde dokládají někdejší život. V úterý 24. října 1944 se ale na ostrově udál masakr, kvůli němuž se sem dodnes odvažuje vypravit jen málo turistů.

Jugoslávští partyzáni tehdy obvinili více než 40 významných obyvatel Dubrovníku, kteří pro ně představovali politickou hrozbu, z kolaborace s nacisty. Zavezli je na ostrov Daksa a do jednoho je tu postříleli. Jejich těla tady nechali ležet nepohřbená. Zůstala tak desítky let. Zdejší lidé se totiž obávali, že by je stihl podobně tragický osud, kdyby se k mrtvolám přiblížili.

Ostrov Daksa

Ostrov Daksa nedaleko Dubrovníku

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Legenda praví, že na ostrově dodnes obcházející duchové dychtící po spravedlnosti a odplatě. Vraždy totiž nikdy nebyly důkladně vyšetřeny a potrestány. Až v 90. letech minulého století byl obětem na ostrůvku alespoň vystavěn pomník.