Čtyřiašedesátistránková příručka se objevila na internetových stránkách čínského národního turistického úřadu krátce před takzvaným zlatým týdnem, jak je označováno sedmidenní volno na začátku října u příležitosti založení Čínské lidové republiky.

Hned 1. října také v Číně vstoupil v platnost vůbec první zákon o turistickém ruchu, který se především snaží regulovat domácí turistický průmysl. Čínské úřady již dříve zveřejnily některá doporučení, jak se turisté mají na návštěvě v zahraniční chovat. Nová příručka ale jde do značných podrobností a pravidla chování doprovází i názornými obrázky.

Neblokujte záchody a nesrkejte

V pravidlech se mimo jiné píše, že by turisté neměli trávit dlouhou dobu na veřejných záchodcích a blokovat je tak pro ostatní či nechávat otisky šlépějí na záchodovém prkénku. Cestující Číňané by také měli dbát na to, aby měli zastřižené chlupy v nose. Pokud jim mezi zuby uvízne kus jídla, nesmějí se ho pokoušet odstranit prsty.

Zapovězeno je rovněž pití polévky rovnou z misky či z talíře a vydávání srkavých zvuků při pojídání nudlí. Po letu letadlem je nutné, aby cestující ponechali záchrannou vestu pod sedadlem, protože "kdyby nastala nebezpečná situace, někdo jiný by mohl tuto vestu potřebovat".

Čínští turisté milují cestování. Vyrážejí do všech koutů světa.

Čínští turisté milují cestování. Vyrážejí do všech koutů světa.

FOTO: Profimedia.cz

Některá varování se týkají konkrétních zemí. Třeba v Německu je možné lusknout prsty jen na psa, nikoli s cílem přivolat nějakého člověka, konstatuje se v textu. V Japonsku je zase nemyslitelné hrát si při konzumaci jídla v restauraci s oblečením či s vlasy.

Opatření proti další kritice

Číňané svým počtem aktuálně převyšují americké i německé turisty. Loni jich vycestovalo 83 miliónů a utratili 102 miliard dolarů (dva bilióny korun), tedy nejvíc ze všech národů světa. Čínský vicepremiér Wang Jang v květnu kritizoval necivilizované chování Číňanů při zahraničních cestách, které podle jeho slov kazí image čínského národa.

Jedním z medializovaných případů byl incident s patnáctiletým čínským mladíkem, který zanechal nápis na starobylém kamenném reliéfu v egyptském chrámovém komplexu v Luxoru. Příval kritiky, zejména na internetu, přiměl rodiče hocha k veřejné omluvě.