Podle současných nařízení FAA musí být přístroje vypnuté v letové hladině nižší než 10 000 stop (3048 metrů) a z mobilních telefonů se nesmí telefonovat v jakékoliv výšce. Důvodem je riziko, že by přístroje mohly rušit radiové a další systémy letadel. Nová letadla jsou však již vybavena systémy, které mají zabránit rušení, a kritici si již dlouho stěžují, že současná nařízení jsou neopodstatněná.

Podle doporučení by cestující mohli používat většinu přístrojů, i když některé by se musely přepnout do speciálního režimu "letadlo". Cestující by během celého letu mohli číst elektronické knihy, poslouchat muziku, sledovat filmy, hrát hry a pracovat. Stahování dat, surfování po internetu a telefonování však mají zůstat i nadále zakázané.

Po uvolnění pravidel pro vypínání přístrojů by cestující mohli zapojovat svoji vlastní elektroniku do zábavních systémů v letadle. Aerolinky by tak již nemusely nechat montovat do letadel obrazovku pro každého cestujícího, což by výrazně snížilo hmotnost letadla, tedy i spotřebu pohonných hmot.

Očekává se, že většina doporučení poradního výboru bude přijata, možná i všechna. Není však jisté, jak dlouho bude trvat, než budou oficiálně zavedena. Pokud FAA rozhodne o rychlém zavedení, mohli by cestující začít používat svoji elektroniku bez omezení již na počátku příštího roku. Pokud však budou muset aerolinky žádat o povolení pro každé letadlo, může to trvat rok i více, napsala agentura AP.