San Francisko

Veselé a barevné San Francisko je jedním z nejproslulejších měst americké Kalifornie. V jeho vyobrazení obvykle nechybějí kopcovité silnice či staré tramvaje, ideálně s pevností Alcatraz v pozadí. Ta stojí osamoceně na ostrůvku za městem. Dříve patřila mezi obávané věznice. Uniknout odsud bylo prakticky nemožné. Přesto se o to někteří pokusili. Většinu takových odvážlivců dozorci chytili, jiní zemřeli a několik těl uprchlíků se dodnes nenašlo. Nejspíš utonuli.

Zarudlý úplněk v San Francisku

Zarudlý úplněk v San Francisku

FOTO: Profimedia.cz

Snad největší „celebritou“ je pro turisty v San Francisku Golden Gate Bridge, most v ústí Sanfranciské zátoky. Přestože by se jeho název dál přeložit jako Zlatá brána, mohutná ocelová konstrukce je červená. Tak trochu krvavý úplněk sem tedy dokonale zapadá.

Washington DC

Také v hlavním městě USA se turistické výpravy střídají rychleji než apoštolové na pražském Staroměstském orloji. Aby ne, k vidění je toho tady víc než dost. Stopy cestovatelů vedou nejčastěji k Bílému domu, Jeffersonově památníku či budově Capitolu. Zajímavou exkurzí je ovšem také návštěva Muzea letectví a kosmonautiky nebo několikapatrové tematicky rozdělené expozice Muzea americké historie.

Temný úplněk v hlavním městě USA. V popředí Washingtonův monument

Temný úplněk v hlavním městě USA. V popředí Washingtonův monument

FOTO: Profimedia.cz

Co při výletu do Washingtonu nesmíte přehlédnout, je Washingtonův monument pocházející z konce 19. století. Vysoký bílý obelisk snad ani nelze minout. Je totiž opravdovou dominantou města. Když budete mít štěstí, prohlédnete si jeho obrys v kulaté záři úplňku.

Monument Valley

Spatřit na vlastní oči obrovské skalní útvary údolí Monument Valley v americkém Utahu je snem nejednoho cestovatele. Pískovcoví giganti tady nápadně trčí z ploché země údolí. Fotografové je zvěčňují v různých denních dobách, protože v každém světle jim to sluší trochu jinak.

Zvláštní úplněk v Monument Valley

Zvláštní úplněk v Monument Valley

FOTO: Profimedia.cz

Projížďku prašnými cestami Monument Valley, známého z řady amerických dobrodružných filmů, si po poznání dychtící turisté domlouvají s některým z místních indiánů. Pokud si výlet sem pečlivě naplánujete, možná se stanete svědky úplňku hlásícího se o slovo ještě dříve, než stačí zapadnout slunce. V takové chvíli nezapomeňte vytáhnout z batohu foťák.

Siedlce

Město Siedlce na východě Polska nepatří mezi frekventované turistické destinace. Je domovem necelých osmdesáti tisíc lidí a život v něm je spíše poklidný. Pokud byste ovšem někdy při úplňku měli cestu kolem tohoto města ležícího mezi řekami Muchawka a Helenka, na moment se tu zastavte.

Výrazný úplněk nad polskou katedrálou

Výrazný úplněk nad polskou katedrálou

FOTO: Profimedia.cz

Siedlcká gotická katedrála někomu možná připomene pražskou katedrálu svatého Víta, ve světle plného měsíce je na ni ovšem unikátní podívaná.