Chytré telefony přiblížily fotografování daleko širšímu okruhu lidí. A když to sečteme s digitálními fotoaparáty, u kterých si lidé nemusejí kupovat filmy a zvažovat, nač jednotlivé snímky „utratí”, počet fotek z dovolených se násobí možná až dvojciferným číslem.

Mladí mezi sebou stále častěji soutěží o to, kdo udělá dokonalejší a působivější snímek (obyčejně prohnaný aspoň přes tři filtry v nějakém programu), aby zapůsobili na své přátele.

Velký čas tak tráví pořizováním snímků, jejich nahráváním na sociální sítě a komentováním jejich obsahu společně se svými přáteli, místo toho aby odpočívali a oprostili se od domova, varují mnozí psychologové.

Je to soutěž

„Technologie se dostává do cesty nejen užívání si toho, kde lidé jsou, ale už i tomu, s kým tam jsou. Zachovávání si určitého momentu v hlavě je důležitější než jeho zachovávání ve vašem mobilním telefonu. Dovolená by měla být o odpojení se od vašeho normálního života,” uvedl Cary Cooper z Lancaster University.

Každý třetí člověk v anketě ve Velké Británii přiznal, že sehrává dovolenkové snímky, aby na nich působil co nejšťastněji a mohl je následně sdílet na internetu. Podle Coopera se stalo mezi částí lidí focení snímků jakousi soutěží, jejímž důkazem je to, že lidé chtějí zveřejnit své snímky na sociálních sítích co nejrychleji a obírají se tak o cenné minuty dovolené.