„Název expedice Cesta k písmu má dva smysly. První vyjadřuje cestu k zavedení písma hlaholice na Velké Moravě věrozvěsty, druhý pak cestu jejích obyvatel k poznání bible, tedy víry,“ uvedl už dříve organizátor cesty Pavel Voříšek.

Tým, putující do Turecka, čítá devět lidí, čtyři z nich pojedou na kole a další se postarají o zajištění cesty, ubytování, stravu a dokumentaci. Součástí výbavy je i speciální kolo, na němž se jede vleže. Z něj budou rozdávat ve městech upomínkové předměty související s věrozvěsty. Starosta Oslnovic, odkud skupina vyrazila, Jan Voříšek poutníkům věnoval vlajku obce, aby ji s sebou vzali do zahraničí.

Po stopách minulosti

Denně by tým měl urazit asi 160 kilometrů. Trasa tvoří okruh a vede z Moravy přes Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a Řecko do Istanbulu. Je trasou, kterou zdolali vyslanci velkomoravského knížete Rostislava, aby mohli v Konstantinopoli požádat jeho jménem byzantského císaře Michala III. o vyslání církevní misie do Velkomoravské říše.

V Istanbulu je cílem chrám Hagia Sofia, odkud se skupina cestovatelů vypraví zpět cestou, kterou Cyril s Metodějem kdysi zdolali. Pojedou do Soluně, odtud do Benátek a dále na sever do České republiky.