Béžová barva pouště, kam jen dohlédnete, chudoba a 160 000 lidí namačkaných v táboře o rozměru zhruba sedm kilometrů čtverečních. Úředníci Spojených národů se však snaží vnést do tíživé situace lidí aspoň špetku humoru. Hlavní ulici, na které se nachází zhruba tři tisíce obchodů, restaurací a prodejců jídla, neoficiálně pojmenovali „Champs Elysees“.

Uprchlický tábor Zaatari nabírá denně až tisíce lidí.

Uprchlický tábor Zaatari nabírá denně až tisíce lidí. Práce je stále dost.

FOTO: Profimedia.cz

V táboře již funguje také provizorní taxislužba, školy, nemocnice a nachází se tam i několik menších fotbalových hřišť. I navzdory tomu tíživá situace vedla už k mnoha nepokojům mezi traumatizovanými obyvateli.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: V uprchlickém kempu Zaatari žije v nuzných podmínkách 160 tisíc lidí

Podle Spojených národů se už uprchlický kemp pozvolna dostává z temného období násilností. Lidé se totiž pozvolna začínají smiřovat s tím, že jejich pobyt v táboře bude zřejmě dlouhodobý.

Ať je bída jakákoliv, kde je fotbalové hřiště, tam jsou děti šťastné. Aspoň na chvíli.

Ať je bída jakákoliv, kde je fotbalové hřiště, tam jsou děti šťastné. Aspoň na chvíli.

FOTO: Profimedia.cz

Uprchlický tábor Zaatari se nachází přibližně 13 kilometrů od syrské hranice. Lidé zde žijí buď ve stanech, či jakýchsi prefabrikovaných kontejnerových domovech.

Speciální komisařka OSN pro uprchlíky Angelina Jolie už uprchlický tábor také navštívila.

Speciální komisařka OSN pro uprchlíky Angelina Jolie už uprchlický tábor také navštívila.

FOTO: Profimedia.cz

Od začátku protivládních demonstrací v březnu 2011 uteklo do okolních zemí více než 1,7 miliónu obyvatel Sýrie. Právě neklid v zemi je hlavním důvodem, proč se Čechům do jinak zajímavé země aktuálně nedoporučuje cestovat.

Život v uprchlickém táboře je velmi náročný.

Život v uprchlickém táboře je velmi náročný.

FOTO: Profimedia.cz

„Vzhledem k pokračujícím ozbrojeným střetům mezi vládními jednotkami a povstalci a k celkové destabilizaci bezpečnostní situace v Sýrii nedoporučujeme občanům ČR cestovat do země. Intenzita a územní rozšíření násilných incidentů se nepředvídatelně mění, ohroženy jsou však všechny oblasti země a existuje riziko dalšího prudkého zhoršení celkové situace. Všem občanům ČR, kteří se na území Sýrie nacházejí, radíme, aby ze země vycestovali komerčními dopravními linkami, dokud je to možné,“ stojí na stránkách českého ministerstva zahraničních věcí.