Podle britské studie, kterou uspořádal Club Med, průměrné dítě do 16 let najezdí bezmála 22 000 kilometrů, ochutná 35 zahraničních jídel a navštíví aspoň pět zahraničních zemí. Ačkoli by statistika byla v České republice zřejmě poměrně výrazně odlišná, i tady platí, že mladí více cestují. Je to samozřejmě dáno i tím, že předchozí generace neměla možnost do některých lákavých destinací vůbec jezdit.

Je kontrastem, že podle ankety rodiče těchto dětí navštívili o jednu zemi méně, ale nacestovali necelé čtyři tisíce kilometrů. Putovali tehdy se svými rodiči většinou jen do blízkého okolí své země. Mladí Britové cestují do USA nyní třikrát častěji než jejich rodič a jejich nejběžnějšími cílovými zeměmi jsou Francie a Španělsko.

Cestování je jednodušší a dostupnější v celém západním světě. Zejména pak lety do vzdálených destinací byly v České republice něčím, co se týkalo jen několika tisíc vyvolených. Při troše hledání akčních slev není problém sehnat zpáteční letenku do thajského Bangkoku z ČR či blízkého okolí za 11 000 Kč, do Los Angeles za 12 500 Kč a do australského Sydney za necelých 17 000 Kč. To jsou ceny, o kterých si mohli nechat lidé dříve jen zdát.