„Trasa bude velmi náročná a zatím vůbec netuším, do čeho se vlastně pouštím. Mám za sebou už hodně cest na motorce, ale tato překonává všechny dosavadní akce,“ řekl těsně před odjezdem Holík, který má k dispozici i doprovodné vozidlo, za jehož volant usedl ruský kamarád.

Osobní výškový rekord

Minimotorka má motor s objemem pouze 50 kubických centimetrů. Jízdy ve vysokohorském terénu se Holík ale neobává, jelikož motor má na svoji třídu slušný výkon a zvládne i prudší stoupání. „V podobných výškách jsem s naší motorkou už jezdil a nebyl žádný problém. Děsím se spíš pouště Kizilkum. S takovým terénem totiž nemám zkušenosti,“ uvedl.

Holík odhadl, že 14 tisíc kilometrů dlouhou cestu, vedoucí přes Polsko, Ukrajinu, Rusko, Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán, zvládne projet za pět týdnů. „Plánujeme, že denně urazíme zhruba 500 kilometrů. V horském terénu pak okolo 100 až 200 kilometrů za den.“

Na expedici Pamír se Holík pokusí podle svých slov alespoň o půl kilometru překonat dosavadní výškový rekord. V roce 2007 s minimotorkou vyjel na úbočí kavkazské hory Elbrus až do výšky 4150 metrů.

V Alpách i na Etně

Minimotorky musel Holík před expedicí Pamír upravit, aby zvládly i náročný kavkazský terén. „Mají rozšířené vidlice a široké pláště. Motorky jsou identické, aby v případě potřeby bylo možné porouchaný díl nahradit dílem z druhého stroje a pokračovat dál na jedné motorce,“ vysvětlil Holík.

Jaroslav Holík malé motorky dlouhá léta vyrábí v Kaňovicích na Zlínsku. Na minimotorce už objel hranice Česka, překonal švýcarské Alpy, vyjel na úbočí sopky Etna i hory Elbrus a v roce 2004 dojel až za severní polární kruh. Nejdelší trasa vedoucí za polární kruh měřila 6600 kilometrů. Holík má na kontě také tři české rekordy.