Tři hodiny čekání na ranveji byly v pátek pro členy Filadelfského orchestru více než dost. Dohodli se s posádkou letadla, které čekalo na pekingském hlavním letišti, vyndali si nástroje a pustili se do toho, co jim jde nejlépe. Začali lidi bavit. A jak začít lépe než smyčcovým kvartetem č. 12 od Antonína Dvořáka.

"Nihao (čínský pozdrav - pozn. red.)! Filadelfský orchestr je právě na turné Čínou a míří do Macaa. Naši hudebníci by vám nyní chtěli nabídnout hudební překvapení," řekla jedna z členek sboru pasažérům předtím, než kapela spustila první rytmy.

Více než 100členný orchestr projíždí Čínou, aby tak oslavil 40leté výročí od svého prvního turné po komunistické zemi v roce 1973.

Malá část orchestru se rozhodla vydat se i do bývalé portugalské kolonie Macao, kde chtěla zahrát Dvořákův smyčcový kvartet na slavnostním večeru. Ten ovšem kvůli zpoždění letadla hudebníci nestihli. A ačkoliv krátká kulturní vložka pasažérům zvedla náladu, na ranveji si před vzletem posečkali ještě další čtyři hodiny.