„Nejsme místní, a proto tomu nerozumíme. Přijeli jsme fotografovat Štramberk a jsme poněkud zaskočeni. Nikde jsme se s něčím podobným nesetkali,“ řekl Artur Szolowski z fotografické školy z polských Katovic.

Automobily s turisty pod náměstím zastavuje městský policista, nebo městem pověřený informátor.

Automobily s turisty pod náměstím zastavuje městský policista, nebo městem pověřený informátor.

FOTO: Jiří Tomaškovič, Právo

Podnikatelé k protestu přistoupili podle Pavla Šmíry, který ve Štramberku vlastní například Městský pivovar, proto, že vedení města vyhání turisty. „Radnice brání našim zákazníkům parkovat na místech, která jsme si draze od města na celý rok zaplatili. Tohle si nenecháme líbit a budeme požadovat po radnici ušlý zisk, který se pohybuje ve statisících korun,“ řekl Šmíra a dodal, že sobotní akce rozhodně nebyla poslední.

„Pod náměstím stojí jakýsi regulovčík, který brání lidem vjet na náměstí. Když tam náhodou není a lidé projedou, hrozí jim nemalá pokuta. Rozhodli jsme se těm, kteří takovou pokutu dostanou, ji zpětně proplatit,“ dodal Šmíra.

Turisty, kteří v sobotu 1. června dopoledne přijeli do Štramberku, vítaly uzavřené provozovny.

Turisty, kteří v sobotu 1. června dopoledne přijeli do Štramberku, vítaly uzavřené provozovny.

FOTO: Jiří Tomaškovič, Právo

Od 1. června loňského roku platí ve Štramberku rezidentní a abonentní systém parkování. Místní lidé a podnikatelé měli možnost si zakoupit karty, ostatní smějí parkovat jen na vyhrazených místech. Starosta Štramberku Pavel Socha (SNK) odmítá, že by tím vedení města turisty vyhánělo. „Parkovací systém funguje a místním vyhovuje. Nelíbí se pouze podnikatelům. Vím, že je to složité, ale mnohem raději bych místo nesmyslných protestů od podnikatelů slyšel návrh, jak to vyřešit,“ řekl Právu Socha.

Ten na posledním setkání s obyvateli města a podnikateli představil návrh parkování za starou školou na náměstí. Štramberští obyvatelé to ale odmítli. „Jejich nevůle znovu vpustit turisty do centra byla evidentní. Podnikatelé od 2. května, kdy se schůze konala, s ničím novým nepřišli,“ doplnil Socha.

Omezení podnikatelům vadí.

Omezení podnikatelům vadí.

FOTO: Jiří Tomaškovič, Právo