"Entschuldigen Sie mich, ale mohl bych se jen zeptat, kde je tu centrum?" ptám se německy asi 200 metrů od vlakového nádraží vyšňořené místní rodiny, která si vyšla na nedělní procházku. Pobavené obličeje značily, že jsem zřejmě otázku nezformuloval nejšťastněji. I tak je slovíčko špeluňka v titulku článku ale trochu přísné. V porovnání s většími městy však může zejména mimo sezónu překvapit tím, že zde o turistu skoro nezavadíte.

Mimo sezónu je Spiez až neskutečně klidný...

Mimo sezónu je Spiez až neskutečně klidný...

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Místní mě v přátelském duchu (bez nadávek) informovali, že jsem právě v centru a žádné náměstí ve městě není. Jako takové potkávací místo slouží obří park či prostor před středověkým hradem z přelomu 15. a 16. století. Zastydím se, poděkuji a zamířím k hradu, který je viditelný skoro ze všech částí Spiezu. Leží takřka přímo u Thunského jezera a není pochyb o tom, že právě on je dominantou města.

Ač se to při příjezdu na vlakové nádraží dost možná nezdá, Spiez je krásné romantické městečko.

Ač se to při příjezdu na vlakové nádraží dost možná nezdá, Spiez je malebné romantické městečko.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Cestou k hradu si nelze nevšimnou vinic, které Spiez obklopují. Zdejší víno je vyhlášené a ochutnat jej můžete přímo v restauraci ležící u jezera, která jej podává jako skvostný doplněk ke svým pokrmům připravovaných zejména z lokálních surovin. Koho pak zajímá víno více, může si prohlédnout maličké muzeum vinohradnictví a místní historie. Ti největší nadšenci do vína pak zřejmě popojedou do přilehlého kantonu Valais, kde se co do požívání božského moku vyřádí i ti nejnáročnější z náročných.

Spiez lěžící v kantonu Bern je nesmírně malebný.

Spiez ležící v kantonu Bern je nesmírně malebný.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

V létě se mění Spiez k nepoznání. Koupání v Thunském jezeře je stejně tak oblíbené jako plavby na něm. Parník proveze zájemce kolem dokola a je jen na vás, zda se nerozhodnete vystoupit na některém z břehů jezera. Kilometry přilehlých turistických tras pro pěší a cyklisty jsou ve Švýcarsku samozřejmostí, 14kilometrová okružní trasa kolem města patří k těm pohodovějším. Rodiny s dětmi pak jistě potěší možnost zahrát si minigolf.

Výlet lodí po Thunském jezeře je pro držitele Swiss Passu zdarma.

Výlet lodí po Thunském jezeře je pro držitele Swiss Passu zdarma.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Pokud se dostanete ve Švýcarsku do okolí tohoto nevelkého města, které obývá 12 tisíc lidí, rozhodně nevynechejte příležitost se sem podívat. A to i v případě, že by to mělo být jen na půlden. Nedaleký Thun vás sice zabaví asi na delší dobu, ale pokud byste se odtud rozhodli zajet do vyhlášeného městečka Gstaad, Spiez máte přímo po cestě...