Pákistánští dělníci, tvrdě pracující na pláži Gadani na samém jihu Pákistánu, ročně rozeberou asi 100 lodí, z nichž se vyprodukují tisíce tun oceli. Ta se posléze využije na stavební stroje, trubky a další zařízení. Také tu dochází k přečerpávání ropy z tankerů do barelů, v nichž je následně přepravována a prodávána.

Postavy dělníků se v nekonečných tunách zrezivělých lodních trupů na první pohled ztrácejí.

Postavy dělníků se v nekonečných tunách zrezivělých lodních trupů na první pohled ztrácejí.

FOTO: Profimedia.cz

Nikdy nekončící, namáhavá a špinavá práce stojí některé zdejší dělníky život, jiní tu přijdou k úrazům, jako jsou zlomené končetiny či natrhnuté svaly. A to vše za pouhých 2,25 liber na den, jak píše britský deník Daily Mail. V přepočtu taková částka vychází na zhruba 69 korun. Chudí obyvatelé okolních slumů jsou však i za bídně placenou práci vděční. V některých rodinách se dědí ze stárnoucího otce na produktivní syny.

Dělníci mají pauzu na jídlo.

Pákistánští dělníci mají pauzu na jídlo.

FOTO: Profimedia.cz

Při krátké pauze se bosí dělníci posadí na zaprášené koberce a posilní se lehkým obědem. Pak už je čas znovu vyrazit do práce - brousit, sekat, odšroubovávat, rozebírat a tahat. Polevit nelze, protože o pracovní místa je na tomto ponurém pákistánském pobřeží velký zájem.