Na obec Seget Donji nedá řada turistů dopustit. Každoročně sem jezdí velké množství Čechů i Slováků. Jejich spokojenost se zdejší dovolenou se ale diametrálně liší. Někteří si pochvalují oblázkové pláže, pozvolný vstup do moře i příjemné obyvatele, jiní by na dovolenou zde nejraději zapomněli.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Seget Donji se rozprostírá jen několik kilometrů od starobylého přístavního města Trogir. Ten leží necelých 27 kilometrů od Splitu. Seget Donji nabízí pláže se strmým i pozvolným vstupem do moře, výhradně oblázkové a kamenité. Obvykle jsou lemované borovým lesem.

Málo odpadkových košů

Podobně, jako jsou turisté zklamaní ze studené a kanalizací znečištěné vody u Omiše, si v obci Seget Donji stěžují diskutéři na cestovatelských portálech na nepořádek způsobený nedostatkem odpadkových košů. Rekreanti tak nechávají vše, co by normálně vyhodili, přímo na pláži, což k uvolňujícímu zážitku z dovolené příliš nepřispívá.

Pokud budete mít smůlu, může se stát, že při odpoledním koupání budete na pláži kličkovat mezi plechovkami, nedopalky od cigaret a dalšími pozůstatky přítomnosti ostatních rekreantů. U břehu lze pak někdy na odpadky narazit i ve vodě. Riskantní jsou podle diskutérů, kteří oblast navštívili, především větší a frekventované pláže v Seget Donji.

Pohled na vesničku Seget Vranjica při soumraku.

Pohled na vesničku Seget Vranjica při soumraku.

FOTO: Profimedia.cz

Klidnější a čistší koupání lze najít dál od Medeny. Na trochu vzdálenějších plážích je podstatně méně rušivých elementů, což upřednostňují mimo jiné rodiny s dětmi. Jednou z možností je koupání v blízké vesničce Seget Vranjica. Tam se odpadkům vyhnete, ale místo pozvolného osmělování na mělčině je třeba počítat s často strmým vstupem rovnou do hlubší vody. Infrastruktura je v obci Seget Donji vhodná jak pro cesty pěšky, tak i k popojíždění autobusem nebo autem.