Pro někoho může být překvapivou informací, že se první hasiči rekrutovali z metařů, když v polovině 19. století radní došli k názoru, že je třeba čistit ulice od smetí, ale také je chránit před požárem. V listopadu roku 1853 byl velitelem jmenován Václav Soukup, a jelikož se jeho sbor rozrostl na 68 příslušníků, byla na Starém městě zřízena požární stanice. Na přelomu 20. století měl sbor 138 členů a osm stanic.

Figurína v troskách domu

Figurína v troskách domu

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

K příležitosti výročí se hasičský sbor rozhodl uspořádat výstavu — 160 let pro Pražany — zaměřenou na představení sboru, jeho historie, ale také vybavení. Výstava byla zahájena v neděli 24. března a v policejním muzeu bude k vidění až do konce srpna. V sobotu ji na vernisáži otevřel ředitel Hasičského záchranného sboru Praha Jaromír Pešek.

Ředitel HZS Praha na vernisáži výstavy

Ředitel HZS Praha Jaromír Pešek na vernisáži výstavy.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Na výstavě uvidí návštěvníci kromě různých zařízení a požární techniky také příklad vyhořelého bytu s vybavením. Poznají, co plameny mohou udělat s počítačem, televizí, rychlovarnou konvicí nebo s nabíječkou. Seznámí se s chemiky, lezci a také s potápěči a požárními vyšetřovateli. V rámci prohlídky jsou vystaveny jejich speciální uniformy.

Byt po požáru

Takhle může vypadat byt po požáru.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Pražští hasiči nezůstali pouze u výstavy. Po celý rok 2013 každé první pondělí v měsíci otevře své brány jedna z požárních stanic. Lidé tak budou mít možnost prohlédnout si hned několik stanic, odkud denně vyjíždějí záchranáři na pomoc Pražanům. Nejbližší den otevřených dveří bude na Velikonoční pondělí ve stanici na pražském Smíchově. Komentované prohlídky začínají v 10., 14. a 16. hodin.

Organizátoři připravili i venkovní expozici. Hned vedle policejního vrtulníku a člunů je požární tatra.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky