Expozice českých předválečných plakátů zahrnuje období let 1898 až 1938. Jsou mezi nimi díla secesních umělců, stejně jako členů avantgardy po první světové válce. Muzeum v nizozemském Hoornu uvedlo, že na to, jak bylo Československo malou zemí, v ní vznikal mimořádně velký počet plakátů, které odrážely bohaté umělecké dědictví země i prudké ekonomické a politické změny tohoto období.

 FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Secesní období zastupují plakáty například od Luďka Marolda, Arnošta Hofbauera nebo Františka Kysely. Z období před první světovou válkou je i plakát Josefa Váchala. Z éry po vzniku Československa jsou komerční plakáty Ladislava Sutnara a Františka Zelenky, včetně dalších známých umělců jako je Jan Zrzavý, Josef Lada nebo Václav Špála.

Ve vysoké historické budově vlevo na fotografii sídlí Západofríské muzeum.

Ve vysoké historické budově vlevo na fotografii sídlí Západofríské muzeum.

FOTO: Profimedia.cz

Galerista Nicholas Lowry, který je vášnivým sběratelem historických plakátů, má české kořeny. Jeho otec George Lowry se totiž narodil v Československu. Nicholas Lowry je majitelem newyorské aukční síně Swann Auction Galleries. České plakáty sbírá už čtvrtstoletí a nashromáždil jich na 1100 exemplářů, což je údajně největší sbírka plakátů mimo Českou republiku. Na výstavu v Hoornu vybral 121 dobových plakátů, z nichž některé nebyly prý dosud nikde vystaveny.

TIP: Při procházkách ulicemi si nelze nevšimnout nádherných historických budov. Jednou z nich je například Západofríské muzeum, které vystavuje mimo jiné exponáty týkající se mořeplavby.