Hlodavec, který se v Evropě chová jako domácí mazlíček, se v Peru připravuje v kuchyni – smaží se, peče, griluje i vaří. V malých venkovských hospodách jsou morčata chována polodivoce, například ve stodolách, a jsou zabíjena až ve chvíli, kdy si je host objedná. V jídelních lístcích se tato exotická specialita ukrývá pod názvy cuy nebo cui.

TIP: Pečené či smažené morče s přílohou a zeleninovou oblohou si můžete objednat jak v restauracích v Limě, hlavním městě Peru, tak i v malých krčmách v okolí bájného města Inků Machu Picchu.
Restaurace servírují maso z morčat na několik způsobů, s různými druhy zeleniny a omáček.

Restaurace servírují maso z morčat na několik způsobů, s různými druhy zeleniny a omáček.

FOTO: Profimedia.cz

Pro restaurace ve městech se chovají morčata na farmách. Koupit se dají i na trzích pro vlastní zpracování. Ideálně velká jsou ke konzumaci zhruba tříměsíční morčata. Obvykle se servírují i s hlavičkou a pacičkami (včetně drápků), tedy úplně vcelku.

Strávníci si pochvalují hlavně křupavou kůrčičku. V domácnostech se tento hlodavec jí především při slavnostních příležitostech, jako jsou svátky a návštěvy. Chuťově lze morče přirovnat ke kuřeti, co se týče bílkovin, je maso z morčat mnohem hodnotnější.

Místo globás nebo vepřového se v Peru grilují morčata.

Místo klobás nebo vepřového se v Peru grilují morčata.

FOTO: Profimedia.cz

Jak na to: Jeden z receptů, podle kterých peruánští kuchaři morčata chystají, radí posypat maso pepřem, kmínem a solí, a následně rozehřát olej na pánvi. Maso obalené v mouce (bez předchozího namáčení do vajíčka) se pak položí na rozpálenou pánev s olejem a obě strany se osmaží dozlatova. Maso se posléze servíruje s vařenými bramborami či s manioky (sladké brambory). Místo zeleninové oblohy lze v rámci tohoto receptu připravit salát z rajčat, cibule a citrónové šťávy.

Kromě toho, že v Peru máte možnost ochutnat něco, co byste v jídelních lístcích evropských hostinců hledali marně, láká tento jihoamerický stát i tisíce let starými památkami a dechberoucími přírodními poklady. Peru se pyšní jedním z nejvyšších vrcholů pohoří And, které se táhne napříč Jižní Amerikou v délce 8000 kilometrů. Peruánský vrchol Huascarán měří úctyhodných 6768 metrů.

Machu Picchu je místem, které při cestách po Peru nesmíte minout.

Machu Picchu je místem, které při cestách po Peru nesmíte minout.

FOTO: Profimedia.cz

Co se památek týče, tou nejproslulejší je pravděpodobně Machu Picchu. Legendární incké město leží v pohoří And v nadmořské výšce 2430 metrů. Zhruba 80 kilometrů odsud je město Cusco, které má pro Peru velký historický význam. Od roku 1983 je na seznamu světového dědictví UNESCO a ročně Cusco uvítá okolo jednoho a půl miliónu turistů.