Každé město se rádo chlubí svojí historií a Košice ji mají opravdu bohatou. Dóm sv. Alžběty ze 14. století je považován za nejvýchodněji položenou gotickou katedrálu v Evropě a zároveň největší na Slovensku. Z její šedesát metrů vysoké severní věže je krásný pohled na centrum města. Kousek od Dómu je kaplička sv. Michala, rovněž ze 14. století.

Prohlídky města s průvodcem

Chloubou Košic je též Státní divadlo s prvky neobaroka a secese, zvlněným interiérem do tvaru harfy a krásnými secesními doplňky. První premiéra se tu konala v roce 1899. Je třeba se zajít podívat i na Jakabův palác, který patřil košickému staviteli Petru Jakabovi. Realizoval stavbu Státního divadla a Východoslovenského muzea. V roce 1945 tady pobýval prezident Československé republiky Edvard Beneš.

Návštěvnické centrum sídlící na Hlavní ulici 59 organizuje prohlídky s průvodcem v různých jazycích. Velké pozornosti se těší trasy zaměřené na největší poklady Košic z kategorie Musíte vidět a Legendy Košic. Další, rovněž oblíbené, jsou trasy po nejkrásnějších sakrálních stavbách nebo po židovských památkách.

Každý první víkend v měsíci se koná Potulka městem. V nabídce jsou témata jako Tajemství bočních uliček, Stověžaté Košice, Slavné síně, Požáry v Košicích, Fontány, Tramvajová potulka, zaměření na konkrétní stavby jako dominikánský kostel a klášter nebo Dóm sv. Alžběty, ale pozornost prý vzbuzuje i prohlídka nazvaná Košice za socialismu.

Dóm sv. Alžbety - architektonická perla Košic

Dóm sv. Alžbety je architektonickou perlou slovenské metropole.

FOTO: Miroslav Šára, Novinky

Poznávací víkend pro seniory a rodiny

Co je připraveno pro starší návštěvníky? První den zahrnuje procházku Starým městem, večeři v některé z top restaurací a koncert Státní filharmonie nebo představení v divadle. Druhý den se jede do Botanické zahrady, největší na Slovensku, odpoledne je výlet do Tokaje, kde jsou unikátní vinné sklípky, a večer se dá prožít v koupelích spojených s masáží. Třetí den je na programu prohlídka na téma Židovské nebo Sakrální Košice, následuje kulinářský oběd a návštěva Slovenského technického muzea, Východoslovenské galerie a Muzea Vojtěcha Löfflera (umění 20. století).

Víkendy s rodinou mají kromě prohlídky historických skvostů též v plánu návštěvu zoo, která je rozlohou největší ve střední Evropě a její pýchou je chov huculských koní. V létě je program doplněn o jízdu Dětskou železnicí, jízdu na bobové dráze, ale též návštěvu Miklušovy věznice a Katova bytu.

TIP: K pěkným zážitkům patří i dobré jídlo a pití. V Košicích je hodně dobrých restaurací, hospůdek a barů. Pokud se do tohoto města vypravíte v červnu, koná se tu kulinářská přehlídka Gurmán fest, v září pak Košické slavnosti vína. Ale ať přijedete v kteroukoliv roční dobu, určitě musíte ochutnat koktejl města Košice, podávaný jen tady. Jmenuje se Košické zlato a prý je to druhý skvost po Košickém zlatém pokladu. Drink má tajnou recepturu a podává se ve vybraných podnicích.