Výtah, který drží hned tři „nej“ v Guinessově knize rekordů, jezdí po stěně skalnatého pohoří v čínské krajině Wu-ling-jüan. Ta patří od roku 1992 do světového dědictví UNESCO, proto místní výtah pobouřil ochránce přírody.

Výtah vznikal v letech 1999 až 2002, po prvotních bezpečnostních problémech byl znovu zpřístupněn veřejnosti o rok později. Jeho provoz se neobešel bez protestů ochránců přírody, kterým se nelíbí, že je právě v oblasti Wu-ling-jüan, která je už 11 let na seznamu světového dědictví organizace UNESCO.

Skalní výtah v Wu-ling-jüan. Trojnásobný rekordman v délce, kapacitě a rychlosti.

Skalní výtah v Wu-ling-jüan. Trojnásobný rekordman v délce, kapacitě a rychlosti.

FOTO: Profimedia.cz

Se svými stížnostmi ekologové neuspěli, protože obhájci projektu si prosadili, že výtah svojí velkou kapacitou naopak chrání zdejší horské stezky od nadměrného počtu turistů. Výtah tak rozdělil společnost na dva tábory. Jeden je vděčný za ulehčení cesty k výjimečnému výhledu, druhý hovoří o lenosti a necitlivosti k přírodě. Rozepře, kterou jen těžko někdo rozsoudí.

Zatímco výtah vyveze zvědavce nahoru asi za minutu, cesta dolů může těm, kteří by se báli absolvovat jízdu znovu, trvat přírodní cestou až dvě a půl hodiny. Výstavba výtahu vyšla v přepočtu na více než 384 miliónů korun.