V současnosti je westminsterské Londýnské oko stojící na břehu řeky Temže jednou z nejčastějších turistických zastávek ve Velké Británii a vůbec na celém světě. Částečně proto, že je odsud nezaměnitelný rozhled prakticky na celý Londýn, a pak také proto, že je jízda kolem dokola prostě a jednoduše zábavná i poučná.

Pohled mimo jiné na Big Ben a budovy Parlamentu.

Pohled mimo jiné na Big Ben a budovy Parlamentu.

FOTO: Pro Novinky.cz Tereza Žižková

Z ptačí perspektivy je možné si odsud prohlédnout slavný Big Ben, budovy Parlamentu, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí i Piccadilly Circus. Kolo téměř nezastavuje, protože se otáčí tak nízkou rychlostí, že turisté stíhají bez větších problémů z kabinek vystupovat, stejně tak do nich naopak i nastoupit. Jízda trvá zhruba půl hodiny a každá její část má své specifické výhledy.

Londýn typicky pod mrakem a na zakalené Temži řada plujících lodí. Londýnské oko zkrátka běžnou tvář města neschová.

FOTO: Pro Novinky.cz Tereza Žižková

Zajímavostí je, že za vznikem Londýnského oka stojí částečně i Česká republika. Je totiž takovým mezinárodním dílem. Zatímco v Británii byla postavená otáčecí část kola, hřídel a konstrukční klouby byly odlity v české Škodě. Holandsko významně přispělo konstrukcí celého kola, Německo otáčecím ložiskem, Itálie nosnými lany a Francie kabinkami.

Londýnské oko v noci

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Každá z dvaatřiceti kabinek je klimatizovaná a samozřejmě prosklená, aby návštěvníkům nic nebránilo ve výhledu na město. Od toho Oko přeci je. První turisté se tu projeli v květnu roku 2000, přestože hotové kolo stálo na místě už od Silvestra 1999. Od té doby ho navštívily milióny turistů z celého světa.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Kdo by si chtěl už tak jedinečný vyhlídkový zážitek ještě umocnit, může si zarezervovat celou kabinku, do níž se vejde až pětadvacet lidí, a využít některý ze speciálních denních či večerních „letů“. Ty se totiž dají doplnit o degustaci vína, šampaňské nebo odpolední čaj. Pokud se tedy turista snaží sžít s oblastí, v níž cestuje, tradiční anglický dýchánek si při výškovém pohledu na Londýn jistě vychutná plnými doušky.

Interiér kabinek je prostorný a všechny stěny jsou prosklené, takže okukovat Londýn lze odsud ze všech stran.

Interiér kabinek je prostorný a všechny stěny jsou prosklené, takže okukovat Londýn lze odsud ze všech stran.

FOTO: Profimedia.cz

Londýnské oko nejde díky jeho velikosti přehlédnout ani na dálku.

Londýnské oko nejde díky jeho velikosti přehlédnout ani na dálku.

FOTO: Profimedia.cz