"Jelikož jsme zaměření hlavně na děti, tak si nemůžeme dovolit, abychom děti do šesti let odbavovali zdarma," řekl Pavel Bažant, ředitel Ski Bijou, která provozuje areály Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov v Jizerských horách. Dětských návštěvníků je podle něj prý tolik, že by zavedení bezplatných dětských permanentek bylo ekonomicky neúnosné.

Podobné je to s bezplatnými dětskými pasy v největších lyžařských areálech. V Peci pod Sněžkou například rodiče za jednodenní dětský skipas zaplatí 380 korun, uvedl ředitel lyžařského areálu Petr Hynek.

Zdarma pro děti do šesti let

V nedalekém lyžařském areálu ve Špindlerově Mlýně už ale se zavedením bezplatného lyžování pro děti do šesti let problém nemají a v ceníku pro letošní zimní sezónu tuto výhodu pro rodiče s dětmi uvádějí. Rodič s jedním dítětem by tak za jednodenní lyžování zaplatil 750 korun. Kdyby ale chtěl svého potomka učit lyžovat v Peci pod Sněžkou, vyšlo by ho to na rovnou tisícikorunu.

Stejně tak lyžují děti do šesti let zdarma na Klínovci v Krušných horách, v lyžařském areálu Kouty na Šumpersku, kde ale děti platí jednorázový poplatek 20 korun. Ve středisku Špičák na Šumavě jsou jízdenky zdarma pro děti do šesti let v rámci rodinné jízdenky. Pokud rodiče koupí jednodenní rodinný lístek, pak je neomezený počet dětí zdarma. "Jinak mají děti jízdenky zdarma také, pokud mají zaplacenou výuku v lyžařské škole," řekla Novinkám Veronika Vítková za areál Špičák.

Řada areálů v Česku sice k trendu bezplatného lyžování přistoupila, rozhodla se ale snížit věkovou hranici. V lyžařském areálu Malá Morávka v Jeseníkách tak mohou bezplatně lyžovat děti do pěti let v doprovodu platících rodičů, v Monínci nedaleko Tábora lyžují bezplatně pouze děti do čtyř let.

Ve srovnání s loňským rokem budou ceny skipasů v některých lyžařských areálech dražší. O 30 korun podraží jednodenní jízdní doklad pro dospělého v Peci pod Sněžkou na 620 korun. O 50 korun bude proti loňsku dražší skipas ve Špindlerově Mlýně (750 korun), 40 korun si lyžaři připlatí na Ještědu a o 20 korun stoupne cena lyžování například na Tanvaldském Špičáku.