Celkem dosud certifikací prošlo v České republice 405 tuzemských hotelů a penzionů. Ty jsou označené samolepkou s počtem hvězdiček, která se ale dosud v jednotlivých zemích lišila. "Například v Rakousku se turisté setkávali se zelenými hvězdičkami, v Německu s černými plechovými tabulkami a v Česku s modrobílými samolepkami se žlutými hvězdičkami," řekl Novinkám Václav Stárek, prezident AHR ČR.

Součástí označení bude také společný marketing

Nové jednotné značení Hotelstars Union se poprvé objevilo na začátku července na mnichovském hotelu ibis München City West. "Nové znaky zajistí pro hosty větší transparentnost, protože logo unie Hotelstars Union s hvězdičkami prozrazuje, co a kdo se za těmito hvězdičkami skrývá," uvedl jednatel Německého hotelového svazu Markus Luthe. Součástí jednotného značení by měl být i společný marketing pro všechny zúčastněné země.

Nové označení hotelů začnou užívat hotely v České republice od roku 2013.

FOTO: Hotelstars Union

Standardní verze označení je ve formě samolepek, avšak je k dispozici i provedení v kovu, plastu nebo ve dřevě. Hotely jsou znakem označovány na viditelných místech – nejčastěji na vstupních dveřích, nebo ve vestibulech. Od příštího roku by měly nové jednotné značení získat hotely, které se ke klasifikaci Hotelstars připojí, nebo ji již používají a projdou recertifikací. Recertifikace probíhá každé tři roky a v příštím roce se bude týkat asi 250 zařízení.

Do Hotelstars Union se dosud zapojilo 11 evropských zemí a další účast zvažují. Nejvíce, přes 8100 ubytovacích zařízení, je do systému zapojeno v Německu, téměř 3900 v Rakousku a 2200 v Nizozemsku. V Česku je celkem zhruba 2500 hotelů.