Jejich smrt je poslední v sérii násilí a zmatků, které otřásají turistickým ruchem v pohlednicově dokonalém Thajsku a vyvolávají otázky, zda země ztrácí ceněné přednosti, když nedokáže návštěvníky ochránit, napsala agentura Reuters.

Další zprávy jsou méně dramatické, ale neméně problematické: taxikářské mafie, transvestitní zloději, znečištění, turistické bitky, dopravní nehody, problémy na letištích, selhání radarů, zpožďování letů a dlouhé fronty u letištní imigrační kontroly.

Studenta unesli v Bangkoku

Bangkok

FOTO: fotobanka Profimedia

"Thajský turistický úřad (TAT) si myslí, že když jdou čísla nahoru, tak se tady lidem musí líbit. Problém ale je, že klesá kvalita jejich návštěvy," řekl Larry Cunningham, australský honorární konzul na ostrově Phuket, který průvodce Lonely Planet označuje za "jednu z nejslavnějších destinací snů na světě".

Thajská vláda slibuje nápravu

Vláda slíbila, že zakročí proti mafiím v turistických oblastech. Podle Cunninghama, který si v tomto ohledu oficiálně stěžoval letos v únoru, mezi ně patří i gauneři najímaní na Phuketu provozovateli vodního lyžování, aby od lidí vybírali náhradu za neexistující poškození vypůjčeného zařízení.

Krom toho v loňském roce například jedna německá televizní stanice odvysílala záběry splašků vypouštěných do moře u oblíbených pláží Kata a Karon. Podobné problémy zatím nijak neutlumily thajskou exotickou přitažlivost. Palmami lemované ostrovy, zlacené chrámy, kořeněná kuchyně a pikantní noční život pomohly v roce 2011 přilákat 19 miliónů návštěvníků, kteří zemi přinesli zisk 24,5 miliardy dolarů.

I přesto se ale příspěvek turistického ruchu k hrubému domácímu produktu sotva zvýšil od roku 2003 a nyní se pohybuje kolem šesti procent. A vzhledem k tomu, že se v sousední Barmě otevírají nezkažené turistické destinace, dostává se Thajsko pod tlak, aby se rozhodlo, jaký druh turistiky si v zemi přeje.

Phuketu například hrozí, že ho potká stejný osud jako jinou plážovou destinaci - Pattáju. Místo ležící dvě hodiny jízdy od metropole Bangkoku se ze sebe marně snaží setřást reputaci thajského "Sin City" - města hříchu. Krom prostituce, kriminality a ničím neomezovaného rozvoje se Pattája skloňuje také společně se špínou a zničenými plážemi.

Turisté by se měli vyhnout převážně muslimským provinciím Yala, Pattani a Narathiwat na jihu Thajska, kde se opakují teroristické útoky separatistů, varuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Dále nedoporučuje zúčastňovat se případných demonstrací.

Spokojenost turistů pomalu klesá

"Pořád myslíme na turistiku příliš oportunistickým, výdělečným způsobem," řekl opoziční poslanec a bývalý ministr financí Kón Čatikavanidž. "Ohrožujeme budoucnost tohoto odvětví."

Další naléhavou otázkou je bezpečnost turistů. Mezinárodní automobilová federace (FIA) uvádí, že Thajsko je po Hondurasu odpovědné za nejvyšší počet úmrtí amerických turistů při dopravních nehodách v rozvojovém světě. Britské ministerstvo zahraničí varuje před loupežemi a "divokými, nevyprovokovanými útoky gangů" na ostrově Ko Pchangan.

Pláž Phang-Nga, kterou proslavil James Bond

Pláž Phang-Nga, kterou proslavil James Bond

FOTO: fotobanka Profimedia

A někteří turisté uvádějí, že podmínky už nesplňují jejich očekávání. "Všeobecně vzato se Thajsko zdá být bezpečné, ale průvodci a řidiči jsou čím dál tím agresivnější," řekl jednatřicetiletý Švéd Mattias Lungqvist, který tuto zemi poprvé navštívil před deseti lety.