Základem většiny těchto nabídek je program Evropské unie dotovaný španělskou, kyperskou a nově také italskou vládou. V rámci tzv. Europe Senior Turism (EST) jsou cestovními kancelářemi nabízeny levnější zájezdy do vybraných oblastí Itálie, Kypru a Španělska.

Dospěla první generace

Dotaci získá každý občan ve věku 55 let a více, který si takový zájezd zakoupí. Sleva se vztahuje také na jednu doprovodnou osobu bez věkového omezení. Většina nabídek dovolených v programu 55+ je skutečně dotována hostitelskou zemí, ale přibývají cestovky, které si ve vlastní režii nebo po dohodě se zahraničními partnery vytvářejí vlastní slevové programy.

Ne vždy je hranicí 55 let, někteří začínají slevy nabízet šedesátiletým a podmínky pro jejich využití se různí.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

V ČR dospěla první generace těch, kteří byli zvyklí každoročně cestovat, na práh seniorského věku a většina z nich nevidí důvod, proč by s cestováním měli přestat. Těchto lidí bude každým rokem přibývat a cestovky si uvědomují, že budou brzy tvořit nezanedbatelnou část jejich klientely.

Generace těch, kteří začínají dosahovat na program 55 a jemu podobné, má své zvláštnosti, které se z hlediska cestovek dají označit za výhodu. Jsou to zkušení a často již usedlejší cestovatelé, s nimiž je tudíž i méně práce a starostí. Mají dostatek času, takže mohou vycestovat i mimo hlavní prázdninovou sezónu, kde tak uvolní místa těm, kteří kvůli dětem na vybranou nemají. Velmi často jsou to lidé, jimž velké horko už nedělá příliš dobře, a tak jim pobyt u moře zjara nebo na podzim vyhovuje.

Nabídek přibývá

Z toho všeho se cestovky a hoteliéři mohou jen radovat, protože jim to prodlužuje sezónu. Zatímco mnohde zavírali před deseti lety hotely a propouštěli personál už v polovině září, teď mívají otevřeno ještě koncem října.

Přístav Agia Galini

Přístav Agia Galini

FOTO: fotobanka Profimedia

Velkým tahákem zlevněných dovolených jsou místa, kde je léto delší než u nás. Nabídka se tak podstatně rozšířila, když do evropského programu turismu pro seniory vstoupil také Kypr a Itálie.

Některé cestovky nabízejí seniorům slevy na Kypru po celý rok, ale ty nejvyšší jsou na říjen a listopad, kdy je tam stále ještě opravdu teplo (koupat se dá většinou až do konce října), ale také poměrně klidno.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

V Itálii je takovým místem třeba Sicílie. Cestovat po památkách, jichž je tam nepřeberné množství, je v letním vedru téměř nemožné, zatímco říjen je pro poznávací dovolenou ideální dobou.

Problém pak ale může být v dopravě. Zatímco do konce září jsou cestovky schopné naplnit zájezdy tak, že se jim vyplatí vypravit na Sicílii charterový let, v říjnu počet zájemců prudce klesá. Letenky na běžné komerční lety jsou příliš drahé a cesta po zemi zase příliš dlouhá.

Se slevou i doma

Také provozovatelé domácích turistických a pohostinských služeb navázali na někdejší tradici „důchodci a vojsko polovic“. Jejich slevy nejsou dnes tak velkorysé, ale např. řada menších ubytovacích zařízení seniorům slevy nabízí. Podobně postupují i provozovatelé některých turistických atrakcí (hrady, zámky, Šiklův Mlýn apod.).

Dovolená pro seniory začíná být opravdu populární. Svědčí o tom mj. skutečnost, že pokud si do internetového vyhledávače na portálu Seznam.cz zadáte heslo „dovolená senioři“, objeví se 1 162 533 odkazů.