My jsme cestovali na vlastní pěst, proto jsme si rozdělili pobyt na dvě části. Prvních šest dnů jsme strávili na malých ostrovech nedaleko přístavu Denarau, kde sídlí hned několik společností, jež vypravují turisty na jednodenní i vícedenní výlety. Druhou část pobytu jsme se pohybovali na hlavním ostrově Viti Levu.

Soukromý ráj

Z přístavu Denarau, který leží asi 25 kilometrů od Nadi, se během pár hodin lodí dostanete na skupiny ostrovů Mamanuca nebo Yasawa. Na palubě plachetnice společnosti South Sea Cruises jsme se vydali na Trosečníkův ostrov Mondriki. Chvíli jsme váhali nad Ostrovem pokladů a Bounty, jež dostaly svá jména podle příběhu, který se odehrál v těchto krajích. Na původní názvy si už nevzpomenou snad ani ostrované.

Nabídka výletů je široká, můžete plout jen na jeden ostrov a večer se vrátit na Viti Levu nebo si vybrat delší výlet, při kterém si prohlédnete více panenských ostrovů.

Tradiční bura, kde jsme bydleli: malý ráj v Tichomoří.

Tradiční bura, kde jsme bydleli: malý ráj v Tichomoří

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Nejkrásnější pláže jsme viděli na ostrově Mana, kde skoro nikdo nebyl. Půlku pláží tvořil hrubý bílý písek s pozvolným přístupem do moře, ve druhé části se pak písek na dně doplňoval s bohatým životem pod hladinou – vyhýbali jsme se korálům a ryby se nám doslova proplétaly mezi nohama.

Příjemnou oázou klidu byl také ostrov Malolo Lailai, kde se na jemném písku opalovalo jen pár lidí. Škoda, že nemůžeme zůstat déle, říkali jsme si v duchu. Na Sonaisali se zaměřovali na luxus, ale nechyběly ani ukázky tradičního fidžijského života.

Na Fidži jezdí některé autobusy část trasy i po písečné pláži.

Na Fidži jezdí některé autobusy část trasy i po písečné pláži.

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Kam na Viti Levu

V Nadi stojí za prohlídku pestře malovaný hinduistický chrám Sri Siva Subrahmaniya Swami. Dovnitř vás pustí jen bosky, ale nemusíte se bát, procházka je příjemná i bez bot. Všude ostře žluté, oranžové, modré a zelené ornamenty, na stropních malbách nechyběli hlavní hinduističtí bohové Brahma, Višnu a Šiva.

Chrám Sri Siva Subrahmaniya Swami

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Nedaleko Nadi stojí za prohlídku také zahrada Spícího obra, kde volně roste přes 2000 druhů orchidejí. Popřípadě se vypravte za přírodou, vodopády nebo na pláž Natadola, o které místní tvrdí, že je nejkrásnější.

Exotické rostliny ze zahrady Spícího obra.

Exotické rostliny ze zahrady Spícího obra

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Pokud se budete pohybovat na Viti Levu, zajeďte se podívat také do hlavního města Suva, které je protkané asi 78 parky a zlatým hřebem je Fidžijské muzeum, kde vystavují mj. boty posledního snědeného člověka – Thomase Bakera. Spojení na ostrově zajišťují linkové autobusy, příměstské linky a taxi.

Na ostrovech jsme potkali Čechy hned dvakrát. Poprvé nás oslovila slečna na palubě plachetnice plující na ostrov Mondriki, když slyšela naši češtinu. Žije v Austrálii a na Fidži to má relativně blízko, proto si sem vyjela na dovolenou.

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Druhá česká výprava putovala také po vlastní ose. Narazili jsme na ně v autobuse v Nadi. Mladý pár nejprve dva měsíce pracoval na Novém Zélandu. Pak se vydali s batohy putovat po Austrálii, Zélandu a na pár dní se vydali i na Fidži. Šance, že tu potkáte Čechy, je tedy větší, než jsme čekali.

Ke Spícímu obrovi

Když jsme se ptali v centru Nadi u cestovních agentur, za kolik pořídíme výlet k orchidejím v zahradě Spícího obra, nabízeli nám půldenní výlety spojené s návštěvou tradiční vesnice. Za to chtěli 80 FJD (800 Kč) za dvě osoby. Na hotelové recepci stál stejný výlet pro dvě osoby 154 FJD.

Taxikáři začínali na částce 80 FJD (800 Kč), ale když viděli náš nezájem, klesali s cenou až na 60 FJD. Ale s tím, že jsou ceny bez vstupného, které je pro dva 30 FJD (300 Kč).

Starý autobus v Nadi

Starý autobus v Nadi

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Nakonec jsme jeli sami autobusem. Výlet nás vyšel na 36 FJD za dvě osoby. Sice jsme byli v mírném presu, abychom stihli autobus zpět, ale za to dobrodružství a pohled na exotické orchideje to opravdu stálo.

Přečtěte si také:
Na Fidži, exotickém pozemském ráji, můžete vstoupit do včerejška i zítřka