Hotel "Room For London" najdete na břehu Temže na střeše haly Queen Elizabeth nedaleko vyhlídkového kola London Eye v městské části South Bank.

Nejexkluzivnější hotel v Londýně má jen jednu ložnici, ale s nejlepším výhledem na město. Apartmá se dvěma oddělenými postelemi, v případě potřeby se dají přisunout k sobě, má také kuchyňský kout, knihovnu a vyhlídkovou terasu směrovanou k řece Temži. Dohlédnete na London Eye, katedrálu sv. Pavla a Westminsterský palác.

Ubytování v nové ikoně města vychází na 3494 korun za jednu noc pro dvě osoby. Už nyní hlásí plnou obsazenost až do června.

Návrh byl vybrán z 500 nabídek

Hotýlek "Room for London" se stal vítězem mezinárodní soutěže, jež je součástí Londýnského festivalu 2012, během kterého se schází umělci z celého světa. To nejlepší představí během letních olympijských her.

Room for London navrhlo studio David Kohn Architects a na Turnerovu cenu byla nominována architektka Fiona Banner, která se nechala inspirovat knížkami o kapitánovi Josephu Conradovi, který plul po řece Kongo v roce 1890.

Vítězný návrh byl vybrán z více než 500 světových soutěžících, mezi nimiž vybírala společnost Living Architecture and Artangel ve spolupráci se Southbank Centre. Návrh hotelu měl nabídnout návštěvníkům, kteří se letos plánují ubytovat v Londýně, nový způsob ubytování v naprosto nové perspektivě.

Píšete si vlastní lodní deník

Dvaadvacetitunový hotelový pokoj o rozměrech 4,3 metry na 14,6 metru byl konstruován mimo své dosavadní stanoviště britskou společností Milimetre. Následně jej převezli po dálnici s policejním doprovodem na břeh Temže. V polovině prosince minulého roku jej v brzkých ranních hodinách vyzdvihli na střechu haly.

"Vypadá zvláštně, v dobrém slova smyslu. Ačkoliv je to nová budova, nevíte, jestli nebyla postavena už před sto lety. Možná je to budova z budoucnosti. Materiály jsou navržené tak, že máte pocit, jako byste vstoupili do jiného světa," popisoval hotýlek Alain de Botton, kreativní ředitel společnosti Living Architecture.

Návrháři zvou hosty za odpočinkem a nechávají je vnímat, co vidí a slyší během jednoho nocování, mohou si zapisovat své myšlenky, chování mraků, znaky řeky atd. Dokonce je nechávají, aby se na chvíli stali kapitány plavidla.

"Opravdu si můžete hrát, že jste v domě, nebo spíš na plavbu lodí. Pak můžete vyvěsit námořní vlajky, když přijdete na pokoj, zbytek Londýna tak ví, že je pokoj obydlený," řekl Botton. "Máte tu i lodní deník, který můžete psát, popisovat v něm příliv a počasí. Když budete chtít, vylezete si na vrchol a jednoduše se podíváte, jak je," dodal Botton.

"Myslel jsem si, že se cena pohybuje jako u běžných hotelů v Londýně, ale není to tak hodně. Byla to velmi zajímavá zkušenost," řekl švédský turista Morgan Sandblom.

Pokud vás hotel zaujal, 19. ledna otevřel rezervace na další polovinu roku.