V okrese Taxkorgan v autonomní provincii Sin-ťiang se krčí obyčejná vesnice s názvem Pili. Na první pohled na ní není nic tak zajímavého, až na fakt, že každý, kdo se chce dostat do anebo z vesnice, musí zdolat nebezpečnou řeku a neméně nebezpečné útesy. Po uveřejnění fotografií v Čínské státní televizi (CCTV), které zachycují děti putující do školy přes strmé útesy, se vesnice stala velmi slavnou.

Z informací novinářů vyplývá, že v místních horách je roztroušeno zhruba 416 vesničanů, z toho asi 80 dětí, které po nebezpečné cestě putují do školy. Ta je vzdálená více než 200 kilometrů, z nichž 80 kilometrů musí zdolávat přes horské soutěsky, nebezpečné útesy a rozbouřené řeky.

Každý školní rok se tak vydávají děti v doprovodu učitelů a městských úředníků z hor do školy. Aby si ušetřili náročnou cestu, tráví semestr v internátu a domů se vracejí jen na prázdniny.

Uvolněné horniny a nedostatek vody

Poutníkům na cestě hrozí řada nebezpečí, například uvolněné kameny z okolních skal. Pod útesy navíc vedou jen několik desítek centimetrů široké stezky. Celou cestu ujdete tak za dva dny.

Největším problémem na cestě je nedostatek pitné vody. Když procházíte okolo rozbouřené řeky, musíte odolávat velkému nutkání se napít.