A hned naše první zastávka ve městě Gjirokastër nám to potvrdila. Bloudili jsme spletitými uličkami, a co chvíli na nás vyskočilo další překvapení. Třeba nezapomenutelný pohled na moře stříbrných střech. Nebo torzo americké stíhačky, kterou prý Albánci přinutili přistát.

A konečně všudypřítomné dozvuky dlouholeté vlády Envera Hodži. Tento diktátor v mnohém předčil i svoje sovětské vzory a všemožně se lidem pletl do života. Nejenže nechal zbořit všechny kostely a mešity, ale zakázal i osobní automobilovou dopravu a soukromé vlastnictví omezil na dva páry slepic.

Diktátor Envera Hodži nechal zbořit všechny kostely a mešity.

FOTO: Archiv České televize

V Tiraně po tomto tyranovi dokonce zbyla obludná vila s mauzoleem ve tvaru pyramidy. Možná nám to nebudete věřit, ale podařilo se nám vyškrábat se až na její vrcholek. Jinak se ale albánská metropole doslova mění před očima. O další zajímavé stavby jsme téměř nezakopli, a proto jsme se ponořili do běžného cvrkotu v ulicích. V Tiraně se dobře a levně nakupuje, a pokud máte dostatek odvahy, můžete vyzkoušet i některou z místních gastronomických specialit. Třeba grilovanou skopovou hlavu. O co hůř vypadá, o to líp chutná.

Mauzoleum tyrana Envera Hodži

FOTO: Archiv České televize

S plným žaludkem jsme se rozjeli do Drače na pobřeží Jaderského moře. Právě v tomto městě leží bývalé sídlo posledního albánského krále Zoga I., který v zemi vládl mezi světovými válkami. Nestačili jsme se divit, v jakém stavu jsme ho našli. Zatímco král Zogu. I. přežil na 50 atentátů, jeho domov takové štěstí neměl. Během divokých devadesátých let ho Albánci kompletně vydrancovali.

S plným žaludkem jsme se rozjeli do Drače na pobřeží Jaderského moře.

FOTO: Archiv České televize

Další překvapení nás pak čekalo na plážích za městem. Z okolních svahů na nás vykukovaly stovky bizarních hříbečků. Byly to malé bunkry a pevnůstky, které nechal na obranu proti imperialistům postavit už zmiňovaný diktátor Hodža. Po celé zemi jich vyrostlo kolem 800 tisíc a současná Albánie nemá peníze na to, aby se tohoto nechtěného dědictví zbavila. A rozhodně jí nepomůžeme ani my.

Musíme dál, k vytouženému cíli - Gibraltaru - nás totiž čeká ještě spousta kilometrů. A v Albánii bychom souboj s časem stejně nevyhráli.

Další díl cyklu Do moře míst vysílá Česká televize v premiéře v neděli 2. října v 18.10 a reprízuje v pátek 7. října po půlnoci v 00.40, vždy na ČT1.

FOTO: fotobanka Profimedia