Za mostem se ocitnete ve svébytném světě největšího chorvatského ostrova. Čas se tu na některých místech zpomalil, na jiných ale kráčí docela svižně. Po velmi kvalitních silničkách, byť samá zatáčka, stoupání a klesání mezi kopci, kolem kamenných zídek vyznačujících pastviny pro ovce, se dostanete na druhý konec ostrova, do jeho nejvyhledávanějšího centra – Bašky.

Nad kdysi rybářským městečkem se na ostrohu tyčí kostel sv. Jana Křtitele, kolem něhož se rozkládal hrad, než ho zničili Benátčané. Přeživší obyvatelé se přestěhovali dolů k moři. Dnes jsou tu kromě kostela hřbitov a zříceniny.

Kostel sv. Lucie

Kostel sv. Lucie

FOTO: Karel Felt, Právo

Česká stopa v Bašce

Před necelými sto lety se do historie Bašky významně zapsali dva Češi. Podnikatel Emil Geistlich se do Bašky zamiloval natolik, že sem přesídlil, nechal postavit hotel Baška a začal tu budovat to, čemu dnes říkáme turistický ruch. Lékařka Zdenka Čermáková, která tu také našla nový domov, se stala legendou.

„Těšila se velké úctě a oblibě. Krásně zpívala vaše písničky a my starší si ji pamatujeme ve zvláštním šátku s dlouhou stuhou a s lékařskou brašničkou. Všem dokázala pomoci, i proto jsou tady čeští turisté velmi vítáni a těší se větší pozornosti než ostatní,“ zavzpomínala paní Neda Grubišičová, jedna z pronajímatelek útulných apartmánů. Oba mají v Bašce také svoji ulici, Geistlich bustu a Čermáková pamětní desku na svojí bývalé ordinaci.

FOTO: Právo

Velká „modrá“ pláž

Ubytování v Bašce je na všech úrovních. Od hotelových komplexů Corinthia nebo Zvonimir, až po apartmány v soukromí, kde jeden den přijde na cca 43 eur. K dispozici je také spousta kempů, a to po celém ostrově.

Největší předností Bašky je její přes dva kilometry dlouhá Velká pláž, která se pyšní modrou vlajkou, symbolem vysoké kvality. Pláž, lemující celý okraj městečka, je oblázková a písčitá a každý si tu jistě najde svůj koutek. A pokud ne, vodní taxi ho doveze o kousek dál do některého z minizálivů, kam se nevejdou víc jak čtyři lehátka, nebo na protější ostrůvek Prvič.

Tudy se protáhnete a jste u moře.

Tudy se protáhnete a jste u moře.

FOTO: Karel Felt, Právo

V samotné Bašce však máte výhodu, že kolem pláže vede promenáda, posetá desítkami hospůdek, kavárniček, pizzerií, takže pro studený nápoj to máte opravdu pár metrů. A ceny nejsou nijak přemrštěné. Po promenádě, která navíc ožije večer desítkami různých obchůdků, jezdí i výletní elektrický vláček, cesta po celé, více než tři kilometry dlouhé kolonádě, stojí 25 kun. Pláž klesá pozvolna, takže si tu užijí i mrňata. Moře je uzavřené okolními ostrovy a pevninou, proto jsou při větrnějším počasí vlny snesitelné i pro méně odvážné plavce.

Od každého něco

Příjemný stín najdete v labyrintu pohádkových uliček, v některých se nevyhnou dva lidé, a svérázných domečků starého města, jehož dominantou je kostel sv. Trojice a hned vedle stojí Krajské muzeum vypovídající o historii Bašky i Krku. V uličkách je spousta obchůdků a kavárniček, třeba jen pro čtyři hosty.

Určitě ochutnejte některou z chorvatských rybích specialit, které stojí od 50 kun, tradiční pršut anebo si dejte báječnou pizzu v Bistru Forza, jak se jmenuje velice příjemná restaurace, kde stojí „normalna“ pizza od 36 kun, ale je mnohem větší, než jakou dostanete doma. V Bašce je i malé mořské akvárium. Pokud máte chuť podívat se na podmořský svět sami, spraví to obyčejné „potápěčské“ brýle a šnorchl.

Luxusní jachty

Luxusní jachty

FOTO: Karel Felt, Právo

A pár metrů od břehu už je co k vidění. Navíc zjistíte, kde začíná území mořských ježků, na které není radno šlápnout, ale oni jsou už dostatečně hluboko. Kolem vás se také prožene hejno „slanečků“, jejich méně šťastné příbuzné si pak můžete dopřát ve slané nebo pečené podobě. K vidění jsou i větší ryby a také krabi a chobotnice.

A když si vyjedete lodí Explorer, můžete sledovat průhledným dnem i velké ryby. V Bašce najdete od každého něco. Hodně koupání a potápění se šnorchlem, hodně dobrot, včetně těch mořských, hodně středomořské atmosféry, trochu dějin.

Slavná Bašská deska historickým klenotem

Námětů na výlety, a to i pěší, nabízí Krk spoustu. Všude je něco k vidění. Hned za Baškou v Jurandvoru je kostel sv. Lucie, ve kterém najdete Baščanskou ploču, desku z 11. století, psanou hlaholicí. Jedná se o 199 cm dlouhou, 99,5 cm vysokou a 9 cm silnou desku, na níž je čtyři sta slov, vypovídajících o historii Chorvatů a velebících na Krku dodnes velmi uctívaného krále Zvonimira, který věnoval pozemek klášteru benediktýnů, následovníkům Cyrila a Metoděje píšících hlaholicí.

Bašská deska

Bašská deska

FOTO: Karel Felt, Právo

Jejím autorem je opat Držicha. Desku zkoumal i Pavel Josef Šafařík, ale nápis nerozluštil. Prohlídka památky i okolních vykopávek stojí za to a vyjde jen na 20 kun. V místních klášterech lze i dnes slyšet bohoslužby ve staroslověnštině.

Památek z raného období chorvatské i slovanské historie najdete na ostrově spoustu, především se jedná o kostelíky, například v Glavotoku, Dobrinji, Vrbniku, Punatu, z něhož se lze dostat malou lodí na mini ostrůvek Košljun s klášterem, i na jiných místech.