Zlaté písky a Slunečné pobřeží jsou nejznámější místa u Černého moře. Prošly v minulých asi patnácti letech kompletní přestavbou, infrastruktura se přizpůsobila všem požadavkům dneška a nechybí tam nic, čím se pyšní nejoblíbenější letoviska u Středozemního moře.

To všechno má přirozeně i své zápory. V sezóně je tam hlava na hlavě, ceny pomalu, ale nezadržitelně rostou, objevily se nešvary, které jsou podobným místům vlastní. Na jihu, kam Češi i v minulosti tradičně jezdili, je klidněji, tepleji, levněji a „bulharštěji“. Jistě také proto velká část českých rekreantů míří opět právě tam.

Primorsko

Už několik let je u nás velmi populární Primorsko, městečko ležící asi 50 kilometrů jižně od Burgasu. Zejména díky tomu, že tam jezdí už skoro dvacet let, mají Češi v městečku výsadní postavení. Funguje tam české informační centrum s knihovnou a půjčovnou jízdních kol i skútrů, v hospodách jsou jídelní lístky v češtině.

Bulharská letoviska prošla za poslední roky modernizací.

Bulharská letoviska prošla za poslední roky modernizací.

FOTO: fotobanka Profimedia

Dvě pláže v Primorsku – severní a jižní – jsou velmi prostorné, dlouhé několik kilometrů, svažují se postupně do moře. Zejména jižní pláž v klidné zátoce je vhodná pro rodiny s dětmi. Je tam jemný písek, množství atrakcí. Severní pláž je větrná a bývají tam velké vlny.

Téměř z moře se zvedají impozantní zalesněné svahy hor Strandža, které přispívají k svěžímu a příjemnému ovzduší.

Kiten

Letovisko Kiten se nachází na malém slunném poloostrově vzdáleném pět km od Primorska a zhruba 55 km od Burgasu. Dnešní městečko je vystavěno na základech starověké pevnosti Urdoviza, která ležela na samé špici poloostrova. Římany byla zvána Oroudiza. Většího rozvoje se Kiten dočkal až s příchodem turistického ruchu v 70. letech minulého století.

Místní pláže nabízejí kromě jemného, téměř bílého písku i veškeré vybavení, včetně možností vodních sportů. Samozřejmostí jsou lehátka a slunečníky i stánky s občerstvením. Oblíbená je krásná zátoka Atliman.

FOTO: fotobanka Profimedia

Na své si tam přijdou nejen rodiny s dětmi, ale i rybáři, potápěči nebo jachtaři. V městečku najdete bohatou nabídku tradičních bulharských restaurací, kaváren, ale i jachtařský klub a diskotéky.

Lozenec

Ještě dál na jih, deset kilometrů od Primorska a nějakých 70 od Burgasu, je letovisko Lozenec. Nachází se na úpatí pohoří Strandža, kolem něj jsou rozsáhlé vinice a fíkovníkové háje. Lze ho doporučit všem, kteří si během své dovolené chtějí odpočinout od ruchu a stresu, neprovozují se tam žádné hlučné aktivity a noční život je velmi omezený.

Pláže v okolí Lozence jsou roztroušeny v malebných malých zátokách. Jsou pokryté jemným zlatavým pískem a svým pozvolným vstupem do moře vhodné i pro děti.

Carevo

Původní starověká osada se nacházela v místech dnešního Lozence. Za osmanské nadvlády se přesunula do míst dnešního starého města Careva. Tehdy se jí říkalo Vasilico. Roku 1882 bylo město zničeno rozsáhlým požárem a znovu vybudováno ve své dnešní podobě.

Dnes je Carevo poměrně rušným přímořským městem, které návštěvníkům poskytuje dostatek příležitostí k odpočinku i zábavě.

FOTO: fotobanka Profimedia

V okolí Careva je mnoho menších zátok, obklopených zelení, které si uchovaly svou původní přírodní krásu. Příjemné koupání nabízí i zalesněná zátoka s kempem Arapia, na jih od města je pláž a tábořiště Nestinarka.

Achtopol

Malé prázdninové středisko s tradiční černomořskou architekturou. Leží zhruba 85 km od Burgasu na skalnatém poloostrově v pohoří Strandža.

Letovisko se nachází u nevelké zátoky obklopené útesy a poskytuje tak dobré podmínky pro potápění i klasické letní lenošení. Hlavní pláž je dlouhá asi dva kilometry, písčitá s pozvolným vstupem do moře. Je tam k mání veškerý běžný plážový servis, jako půjčovny lehátek a slunečníků i základna, provozující vodní sporty. Okolní útesy navíc skrývají množství menších, téměř soukromých plážiček a zákoutí, oblázkových nebo skalnatých.

FOTO: Archiv, Právo

Achtopol je nejstarší bulharskou vesnicí na pobřeží Černého moře. Pokud se rádi potápíte, najdete asi tři km severně od Achtopole vesnici Varvara. Tamní skalnaté pobřeží vytváří členitý podmořský terén s bohatým vodním životem.

Sinemorec

Sinemorec, na poloostrově nedaleko ústí řeky Veleka, byl vzhledem k blízkosti tureckých hranic v uzavřené oblasti, takže si dosud uchoval původní kouzlo typické rybářské vesnice.

FOTO: fotobanka Profimedia

Vysoké skalnaté pobřeží v jižní části ukrývá množství zákoutí, mezi nimiž si milovníci naprostého soukromí jistě vyberou. Tato část je také velmi oblíbena potápěči. Jižně od letoviska je rozlehlá písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře vhodným i pro děti. Je vybavena lehátky a slunečníky, půjčovnami skútrů, šlapadel i stánky s občerstvením.

Sinemorec je příjemné a klidné letovisko. Je tam několik restaurací, cukrárna, obchod. Rozhodně není tím pravým místem pro ty, kteří mají rádi rušný noční život.