Ačkoli turistická sezóna je teď v Egyptě v plném proudu, turistů je v jednotlivých střediscích po revoluci méně, což je na jednu stranu výhoda.

Většina hotelů ve věhlasných letoviscích je momentálně vytížena pouze z poloviny či méně, takže i na jindy přeplněných plážích není problém najít neobsazená lehátka a užívat si moře i sluníčka, stejně jako hotelových bazénů, téměř v soukromí. Totéž nyní platí o starověkých památkách. Všichni doufají, že hospodářská ztráta je jen dočasná.

Za mořem i za nákupy

Pro turisty je však v Egyptě bezpečno. Silnice vedoucí do přímořských letovisek, na nichž dříve hlídkovala policie, jsou nyní dokonce hlídány vojáky, aby se do zón, kde se vydělávají peníze, nedostal nikdo nepovolaný.

Nejvyhlášenějšími destinacemi pro dovolenou na pobřeží Rudého moře jsou letoviska Hurgáda a Šarm aš-Šajch. Dříve malé rybářské osady se rozrostly do mnohatisícových měst, v nichž dnes naleznete řadu restaurací, kaváren, barů, diskoték, bank a turistických obchodů. V bezprostřední blízkosti obou letovisek se nacházejí stovky hotelů, které ročně navštíví milióny turistů z celého světa. Budování ubytovacích kapacit pokračuje, a to hlavně v nových letoviscích Marsa Alam a Taba.

FOTO: Věra Keilová, Právo

Na začátku dubna jsem se v Hurgádě procházela prašnými rozkopanými ulicemi. Auta a mopedy se navzdory neupraveným povrchům řítily vpřed v oblacích prachu a jemného všudypřítomného písku. Mezi motorovými vozidly se ulicí proplétaly i povozy s oslíky či koňmi vezoucí nejčastěji zeleninu na trh. Silnice tu prý měla být opravena už dávno, jenže v Egyptě plyne čas tak trochu jinak.

Chán al-Chalíli

Na místním bazaru neboli tržišti jsem strávila celé odpoledne a byla spokojena nejen s nákupem vodní dýmky, ale zároveň to vnímala i jako jedinečný kulturní zážitek.

V Káhiře je jedním z nejstarších a nejznámějších bazarů Chán al-Chalíli a je opravdovou pokladnicí nákupních příležitostí. Labyrint úzkých uliček vytváří několik různých čtvrtí, z nichž se každá specializuje na určité řemeslo nebo zboží.

Svatá rodina v egyptském provedení

Svatá rodina v egyptském provedení

FOTO: Věra Keilová, Právo

Jedna z nejúžasnějších je čtvrť výroby stanů, kde uvidíte velké obřadní markýzové stany zhotovené ručně z egyptské bavlny jasných barev. Můžete se vmísit mezi nakupující Egypťany, toulat se s nimi a vybírat z řemeslných či uměleckých výrobků dovezených sem ze všech koutů Egypta.

Bazar v Luxoru

V Luxoru je sice bazar menší rozsahem, ale nikoliv atmosférou, a v Asuánu tvoří nákupní centrum ulice rovnoběžná s řekou a vzdálená od ní jeden blok domů. Pokud s sebou při nákupech budete mít průvodce nebo si vyžádáte doprovod tlumočníka, bývá zvykem odměnit jej nějakým procentem z nákupu.

V Egyptě si při nákupech vybere každý podle své peněženky, i když pro Evropana je minimálně zpočátku smlouvání o cenách poněkud únavné a vyčerpávající. Dopředu se připravte na to, že v této zemi je opravdu jen málo cen pevných, a tak se při nákupu většinou rozvine dlouhá debata, jejímž cílem je dohodnout se na ceně, která uspokojí prodejce i kupujícího. Nejde ale o bitvu, ale spíš o jakousi verbální gymnastiku.

Socha z chrámu v Karnaku

Socha z chrámu v Karnaku

FOTO: Věra Keilová, Právo

Nejzajímavějším obchodním artiklem jsou pro turisty z Evropy jednoznačně výrobky z alabastru, mramoru, mědi, mosazi i ze dřeva a také kvalitní oblečení z jemné bavlny. Dále jsou lákavými obchodními artikly výrobky z papyru, parfémy (na parfumérie, kde se mj. prodávají i prázdné ozdobné parfémové skleničky, narazíte na každém rohu), ale také zlaté a stříbrné šperky a rovněž koření.

Lákavým zbožím jsou i pro Evropanky krásné orientální šaty, a to nejen ty, které se hodí pro břišní tance, ale jsou tu i jiné, určené také pro nejrůznější společenské příležitosti.
Obchody jsou běžně otevřeny až do desáté hodiny večerní, někdy i do jedenácté či do půlnoci.

Nejvíce turistů přijíždí do Egypta za mořem a za sluníčkem. Moře je zde skutečně nádherné. Pobřeží Rudého moře je více než příhodné místo jak pro přístrojové potápění, tak i pro nádechové potápění se šnorchlem. Jižní konec Sinajského poloostrova je dokonce jedním ze světově nejproslulejších míst.

Potápění na útesech

V národním parku Ras Muhammad žije přes patnáct set druhů ryb a sto padesát korálů, které pobřežní vody chrání před velkými vlnami. Útesy se táhnou podél celého východního pobřeží Sinajského poloostrova a dobrými základnami pro výlety za potápěním jsou zejména Dahab a Nuwajba.

FOTO: Archiv, Právo

Hurgáda leží na protějším břehu úžiny národního parku Ras Muhammad, moře je zde překrásně čisté a u korálových útesů můžete obdivovat podmořský svět stejně jako kdekoli jinde. Pro ty, kteří se chtějí naučit potápět, existuje v Egyptě dokonalá síť potápěčských středisek, v Hurgádě funguje např. Emperor Divers.

Přístup do moře je písčitý a klesání do míst, kde už nestačíte, je velmi pozvolné. Proto je zdejší moře také rájem pro malé děti, které se s vodním živlem teprve seznamují.