Nový hotel Mercure zahrnuje soubor kancelářské budovy na Českobratrské ulici a obytných domů na Husově náměstí a Přívozské ulici. „Domy vyprojektovala a postavila ve 20. letech 20. století stavitelská firma Kolář & Rubý, která tehdy patřila k nejvýznamnějším na Ostravsku,“ upozornila Janina Brychlecová z odboru památkové péče Národního památkového ústavu územního pracoviště v Ostravě.

Domy patřily původně Revírní bratrské pokladně, po 2. Světové válce přešly do majetku ROH a ve správě Krajské odborové rady byly až do 90. let minulého století.

Hotel Mercure

Hotel Mercure

FOTO: Pavel Karban, Právo

„Architektonické pojetí vychází z tehdy moderního expresionismu, s prvky ovlivněnými kubismem a klasicizujícího tvarosloví,“ popsala památkářka s tím, že v interiérech jsou zachovány cenné dekorativní prvky a detaily jako je zábradlí, obklady, štuková výzdoba stropů či vitráže v oknech. „V zasedacím sále jsou dvě sochy Augustina Handzela: socha horníka a matky s dítětem, obě z roku 1925.“

Rekonstrukce objektu se památkově hodnotných prvků údajně nedotkla. „Většina z nich zůstala na místě a jsou součástí obnovených interiérů. Repasována byla i původní okna,“ objasnila s tím, že ty prvky, které se neuplatnily, jsou zakryty nebo uskladněny na půdě. I když Brychlecová hodnotí celkově přeměnu na hotel pozitivně, našli na ní i negativa. „Za zbytečné považujeme například noční nasvětlení nebo některé interiérové úpravy, jako jsou nevkusná látková světla s růžovofialovou drapérií, která se stylově k charakteru architektonického řešení objektu nehodí,“ naznačila.

Podle investora má budova několik specifických detailů, které jí dodávají na jedinečnosti. „Proto nepovažujeme za ústupek fakt, že jsme je zachovali a zakomponovali do nového designu. Jedná se o vitrážová okna, mozaiku ve vstupní hale, vytápění na chodbách a především historický sál Karolina,“ vysvětlila Linda Maletínská, mediální zástupce hotelové sítě Accor s tím, že informace, na kolik přestavba historických budov vyšla, nemá k dispozici.

Ostravský hotel Mercure patří do hotelové sítě skupiny Accor. Nabízí 139 pokojů, všechny s wi-fi připojením, minibarem a čajovým a kávovým servisem. Executive pokoje mají navíc kávovar Nespresso. V hotelu se nachází také restaurace, bar, čtyři konferenční a tři zasedací místnosti vybavené nejmodernější kongresovou technikou a wellness centrum s fitness.

FOTO: Hotel Mercure