Bergen v Norsku

Když se budete před někým rozplývat nad krásně barevnými uličkami, většina cestovatelů si představí obraz norského Bergenu. Ačkoliv na jihozápadním pobřeží Norska velmi často prší, pestře barevné dřevěné fasády rozveselí snad každý pohled.

Historicky nejstarší a nejnavštěvovanější částí Bergenu je bezesporu Bryggen. Právě na severní straně přístavu najdete nejbarevnější ulici - dřevěnou zástavbu, která je ale kvůli častým požárům už jen kopií. Svůj nezaměnitelný ráz pokřivených a barevných domů si ale zachovala. Podle staré tradice byly budovy vždy obnovovány. V současnosti patří na seznam světového dědictví UNESCO.

Video

Barevná města: Bryggen - Bergen, Norsko

Zdroj: Youtube.com

Kodaň v Dánsku

Titul druhého nejbarevnějšího místa na severu Evropy získal dánský kanál Nyhaven v Kodani, který lemují pohádkové městské domy ze 17. a 18. století.

Nyhaven nechal postavit dánský král Karel V. mezi léty 1670 až 1673. Vykopávali ho vězni zajatí během dánsko-švédské války, která se konala v letech 1658-1660. Kanálem pluly lodě, aby vyložily svůj náklad na Kongens Nytorv (Královské náměstí). Oblast byla notoricky známá díky večerním podnikům, alkoholu a prostituci. Několik let zde žil i Hans Christian Andersen.

Video

Barevná města: Nyhaven - Kodaň, Dánsko

Zdroj: Youtube.com

Burano v Itálii

Italské Benátky ukrývají řadu zajímavých míst, od honosných kostelů, paláců, romantických zákoutí až po svérázné ostrůvky. Jedním z nich je i Burano, slavné díky krajkářskému průmyslu a barevným domkům, ze kterých až oči přechází.

Až se vynadíváte na květinami ozdobené okenní římsy a balkóny, či na barevné uličky, vydejte se na šikmou zvonici, odkud budete mít nádherný výhled na okolní benátské ostrůvky.

Video

Barevná města: Burano - Benátky, Itálie

Zdroj: Youtube.com

Manarola v Itálii

Na skaliscích severozápadní Itálie se hrdě vypínají domečky malebného městečka Manarola. Ačkoli nemá vlastní pláž, vynahrazuje si tuto nevýhodu nádherným výhledem na moře.

Manarola patří mezi nejstarší městečka ve skalnaté oblasti Cinque Terre, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1997. Zdejší atmosféru dokreslují nejen těsně vedle sebe postavené barevné terasovité domky, ale i tradiční středomořský styl života.

Video

Barevná města: Manarola, Itálie

Zdroj: Youtube.com

 

Nejbarevnější ulice v České republice
Zlatá ulička u Daliborky v Praze

Pokud budete hledat nejbarevnější ulici u nás, a odhlédnete od sprejových malůvek, pak vaše kroky budou pravděpodobně směřovat do pražské Zlaté uličky. Je považována za nejromantičtější místo na Pražském hradě. Bohužel je v současné době z technických důvodů nepřístupná. Otevřít by se měla pravděpodobně v dubnu či květnu.

Poslední turisté se do Zlaté uličky Pražského hradu podívali o víkendu.

FOTO: Petr Horník, Právo

Původní výstavba pochází z konce 16. století, kdy zde vládl císař Rudolf II., který povolil zazdít oblouky a zřídit zde malé domky, které by zabíraly jen hloubku výklenků. Prostor severního parkánu byl využit ke stavbě skromných obydlí, která jsou dnes posledním zbytkem drobné zástavby Pražského hradu. Bydlela zde hradní čeleď, snad zlatníci a hradní střelci.

V domě číslo 22. pobýval i nějakou dobu spisovatel Franz Kafka. A dům číslo 12 se proslavil slavnými jmény jako František Halas, Jaroslav Seifert nebo Vítězslav Nezval, kteří se zde scházeli.

Kromě opravené komunikace má novou fasádu už pět domů.

Kromě opravené komunikace má novou fasádu už pět domů.

FOTO: Stáňa Seďová, Právo