Vanalinn, tedy Staré město, vás vrátí do středověku. Spletité uličky, romantická zákoutí, krásné vyhlídky z hradeb i krásně zdobené chrámy, to vše nabízí perfektně zachovalé centrum Tallinnu. Má stále stejnou atmosféru jako před mnoha staletími. Právě ve středověku zažívalo město svůj největší rozkvět a roky nezměrného bohatství. Tallinn byl významným a bohatým hanzovním městem, a proto z období středověku pochází většina historických památek.

Hradby, kostely, uličky

Při své návštěvě rozhodně nevynechejte prohlídku hradeb, které obepínají více než polovinu Starého města. Jejich starší část pochází až ze třináctého století, novější ze šestnáctého a dodnes se zachovaly obranné věže a brány střežící vstup do města. Na jejich část jsou přilepené malinké staré domy, ve kterých dodnes žijí lidé.

Většina Estonců se hlásí k některé z protestantských církví a naopak početná ruská menšina k pravoslaví.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ticho naleznete v některém z mnoha kostelů a chrámů. Kousek od sebe zde stojí střídmé protestantské a bohatě zdobené pravoslavné. Většina Estonců se hlásí k některé z protestantských církví a naopak početná ruská menšina k pravoslaví. Jedním z největších je kostel sv. Olafa ze čtrnáctého století. Jeho věž nabízí neopakovatelný výhled na město. Musíte se ale vydrápat do výšky téměř sto metrů úzkým točitým schodištěm.

Neopakovatelný výhled na město

FOTO: fotobanka Profimedia

Středověk na vás dýchne i v pasáži Sv. Kateřiny, kouzelné uličce, kde nyní sídlí malinké galerie a dílny umělců, kteří zde vyrábějí svoje díla přímo před vašima očima. Koupit si tu můžete keramiku, sklo, obrazy i díla estonských módních tvůrců.

Jen kousek odsud stojí Dominikánské opatství ze třináctého století. Je tak trochu stranou, a tak ho můžete snadno minout. To by ale byla velká škoda, opatství se zachovalo v nezměněné podobě až dodnes. Zapomenout byste neměli ani na jednu z nejstarších lékáren v Evropě. Raeapteek, neboli Radniční lékárna. Je nepřetržitě v provozu už od roku 1415. Prohlédnout si můžete unikátní zdobené dřevěné stropy.

Rozdělené město

Přítomnost Rusů v Estonsku sahá do roku 1710, kdy východní sousedé malou pobaltskou zemi ovládli. Z roku 1718 pochází Kadriorg, který dal Petr Veliký vybudovat jako sídlo pro svoji manželku Kateřinu. Hned naproti stojí velkolepý hrad Tompea a estonský Parlament. Stačí ale ujít pár kroků za hranice Starého města a přejít do Kopli. Zde si ruskou přítomnost uvědomíte mnohem silněji.

Spletité uličky, romantická zákoutí, krásné vyhlídky z hradeb i krásně zdobené chrámy, to vše nabízí perfektně zachovalé centrum Tallinnu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Město je dodnes rozdělené, i když nikde nenajdete dělicí zdi nebo ploty. Třetinu jeho obyvatel tvoří Rusové, kteří jsou vnímáni spíše jako levná pracovní síla, než jako bývalí vládci. Je to dáno tím, že vzdělaní Rusové se buď vrátili zpět do Ruska, nebo odešli do zahraničí, v zemi tak zůstali ti méně úspěšní.

Kousek od hlavního vlakového nádraží leží ruská čtvrť plná oprýskaných, kdysi snad barevných dřevěných domů, která vás vrátí zpět do doby sovětské vlády. Na zdejším tržišti se mluví jen rusky a prodává jen ruské zboží. Sem také chodí nakupovat jen Rusové a chudí Estonci. Oba národy se sobě stále vyhýbají. Často tak můžete být svědky toho, že spolu Rus a Estonec nemluví jedním jazykem. Sice si porozumí, ale Rus bude mluvit rusky a Estonec jedině estonsky.

Krvavá historie

Zcela ruská jsou panelová sídliště, která naštěstí leží daleko od centra, a tak nijak nekazí historická panoramata. Tady si ruskou přítomnost uvědomíte nejsilněji. Paneláky jsou oprýskané, jejich okolí zanedbané a zdejší obyvatelé vypadají poněkud neutěšeně.

Kořeny nevraživosti sahají do historie dvacátého století. Estonsko zažilo jen velmi krátké období samostatnosti, které připomíná památník boje za nezávislost. Na Vabaduse Väljak, neboli náměstí Svobody, najdete obrovský skleněný kříž. Vypadá jako kus ledu a má symbolizovat křehkost svobody a demokracie.

FOTO: Archiv, Právo

Země ve dvacátém století zažila okupaci SSSR, příchod wehrmachtu, který místní radostně vítali, a opětovnou okupaci SSSR. Dodnes tak ve vetešnictvích a bazarech najdete vedle sebe ikony s posledním carem, podobizny Lenina, Stalina i hákové kříže nebo třeba hodinky s Hitlerem.

Pro větší pochopení této zvláštní situace je dobré navštívit Muzeum okupace, které sídlí na okraji Starého města. Díky zdejším expozicím si velice rychle uvědomíte, proč Estonci po právu vnímají sovětskou okupaci jako stejně krutou, jako kdokoliv jiný tu německou, nebo proč se tolik Estonců dalo dobrovolně naverbovat do nacistických služeb.