Pravidla bezpečnosti českých lyžařských areálů upravuje podobně jako v alpských zemích státní norma. „Určuje sice, jakým způsobem mají být skiareály zabezpečeny, ale není pro jejich provozovatele závazná,“ přiblížil republikový náčelník Horské služby (HS) Jiří Brožek.

Norma stanoví pouze technické podmínky sjezdových tratí, jako třeba provoz techniky, způsob zabezpečení nebezpečných míst apod., ale nemůže ovlivnit často nevyzpytatelné chování mnohých lyžařů.

„Návštěvníky hor pravidelně upozorňujeme, aby dbali všech zásad bezpečnosti na sjezdových tratích, především Desatera FIS,“ nepřestává apelovat Josef Šifra, náčelník HS z Orlických hor, kde o víkendu došlo k tragické srážce čtrnáctileté dívky s dalším lyžařem. Děvče i dospělý muž skončili s těžkými zraněními v nemocnici.

Velké české lyžařské areály a jejich sjezdovky jsou podle názoru Petra Vondraše, vedoucího provozu šumavského Skiareálu Zadov, velmi bezpečné. Většina je vybavena podle nových norem, například v kritických místech, o nichž jsou lyžaři informováni, nechybějí ochranné matrace či bezpečnostní sítě.

Problém je hlavně v nekázni lyžařů. Připomněl zhruba dva týdny starý případ, kdy se zranil lyžař, který narazil do označeného a zajištěného zasněžovacího děla. „Podle svědků jel přímo, aniž se pokusil zatočit. Příčin takové nehody může být celá řada. Od nepozornosti až po momentální zdravotní problém.“

Podle Josefa Tischlera ze šumavské Horské služby jsou příčiny těžkých či smrtelných úrazů stejné jako třeba na silnici.

Bezohlednost, nekázeň a lehkomyslnost

„Je to bezohlednost, nekázeň a lehkomyslnost. Na svahu se objeví střelec, který jede dolů šusem, jako by zde byl sám. Podobných nehod v autech jsou stovky. Bohužel těžkých úrazů přibývá přesto, že provozovatelé lyžařských areálů dělají pro bezpečnost svých návštěvníků maximum,“ řekl Tischler.

„Sjezdovky jsou u nás zrovna tak bezpečné jako v alpských zemích. Hlavní problém je v tom, jak se na nich lidé v Česku chovají. Každý by měl jet, na co stačí. Mnozí sjezdaři však přeceňují své síly, další se pak chovají bezohledně, podobně jako někteří řidiči na silnicích. Prostě: já jedu, tak uhni, debile. Bohužel na to často doplácejí nevinní,“ řekl Právu provozovatel ski areálu Paprsek v Jeseníkách Miloslav Mika.

I podle náčelníka jesenické Horské služby Michala Klimeše jsou sjezdovky u nás svým vybavením srovnatelné s těmi v zahraničí. „Úrazy jsou často zapříčiněny tím, že lidé na sjezdovkách nedodržují desatero FIS a nepřizpůsobují jízdu svým schopnostem, terénu i hustotě provozu,“ řekl Právu Klimeš.