Zákaz se vztahuje na 22 míst v parcích, kde 80 a více procent korálových útesů bledne. Podmořské parky se nacházejí v Andamanském moři u západního pobřeží Thajska.

Zotavování korálů bude monitorováno až do odvolání zákazu, prohlásil šéf úřadu pro národní parky Sunan Arunnopparat.

Podmořské parky, kde se nemohou turisté potápět, se nacházejí v Andamanském moři u západního pobřeží Thajska.

FOTO: fotobanka Profimedia

Opatření zřejmě poškodí velmi lukrativní turistický průmysl. V loňském roce očekávalo Thajsko na 16 miliónů zahraničních turistů, které sem lákají zejména pláže.

Úřady počítají s vysvětlovací kampaní o situaci pro cestovní agentury, turisty i thajskou veřejnost, informoval dále Arunnopparat. A se zákroky se počítá i proti ilegálnímu rybolovu.

Stresované korály jsou oslabené

Blednutí korálů nastává, když jsou korály stresované a vypuzují řasy, které v nich žijí a dodávají jim barvu. Oslabené korály pak mohou být snadno poškozeny, ať už lidmi, nebo také lodními kotvami i bójemi. Dlouhodobý stres může korály zabít úplně, v důsledku čehož ztratí ryby útočiště i zdroje potravy.

Problém je často způsoben změnami ve vodě, ať už jde o nárůst teplot, sedimentaci nebo kyselost. Korály se mohou zotavit, pokud se do nich vrátí řasy, ale jsou stále výrazně oslabené a také náchylnější k chorobám.

Mořští biologové ze Společnosti pro ochranu divoké přírody (WCS) zaznamenali blednutí korálů u indonéské provincie Aceh.

FOTO: fotobanka Profimedia

Oteplení vod v asijsko-tichomořském regionu způsobilo už loni značné škody na korálových útesech v Indonésii, Malajsii a Vietnamu.

Mořští biologové ze Společnosti pro ochranu divoké přírody (WCS) zaznamenali blednutí korálů u indonéské provincie Aceh, kde teplota povrchových vod vyšplhala na téměř 34 stupně Celsia. To je o téměř čtyři stupně více, než je dlouhodobý průměr. A následné průzkumy ukázaly, že 80 procent korálů uhynulo.