Jak napovídá samotný název, Skleněná manufaktura je umístěna v architektonicky zajímavé budově. Na první pohled vás zaujme strukturou. V kombinaci betonu, kovu a skla převažují právě skleněné tabulky. Návštěvník má pocit, jako by mohl prokouknout všechny technické vymoženosti právě skrz průhledné sklo.

Video

Skleněná manufaktura VW v Drážďanech

 Zdroj: www.volkswagenclub.net

Ptáte se proč "manufaktura"? Právě zde totiž dochází ke konečné montáži luxusních limuzín Phaeton, která probíhá právě z větší části za pomocí lidské síly. Kromě ručního doladění interiéru se zde montují ke karosérii kola, ale i motor.

V Sasku má výroba automobilů dlouholetou tradici. Z Drážďan ale pochází například i tři sta let stará tradice míšenského porcelánu.

Moderní manufaktura ve skleněné věži

Mezi hlavní dominanty manufakturního závodu patří průhledná vozová věž, která se tyčí do výšky 40 metrů a na 16 podlažích nabízí místo pro 280 vozů čekajících na slavnostní předání zákazníkům.

Pro veřejnost je Skleněná manufaktura otevřena od března 2002. Návštěvníci se s výrobními procesy seznámí nejen na vlastní oči, ale i prostřednictvím sedmi interaktivních videoterminálů. Na konci prohlídky si mohou zájemci důkladně prohlédnout nejen luxusní limuzíny Phaeton, ale i terénní Touareg a elegantní čtyřdveřové kupé Passat CC.

Přísná opatření v centru města

Manufaktura se rozkládá uprostřed Drážďan, přibližně 1,5 kilometru od barokního centra saské metropole, které rovněž stojí za zhlédnutí. S ohledem na prostředí byla navržena celá budova, ve které se pořádají kulturní akce, a místní oceňují i restauraci Lesagne.

Továrna musí v centru splňovat celou řadu přísných omezení. Díky dokonalému utěsnění neproniká z provozů ven prakticky žádný hluk, kolem továrny byly vysázeny okrasné stromy a pozornost byla věnována také čištění odpadních vod. Ve výrobních halách dodržují naprostou čistotu a po podlaze z javorových parket chodí montéři v bílých kombinézách.

Sobotní prohlídky v češtině

Exkurze v češtině se konají ve Skleněné manufaktuře každou sobotu od 14 hodin. Prohlídky probíhají v menších skupinách o 15 osobách. Sobotní, od 10 a 11 hodin, jsou zpravidla zaměřené na děti. Od 16 hodin si na své přijdou příznivci architektury, pro něž je určena prohlídka automobilky uprostřed města, zaměřená na zajímavosti budovy.