Bývaly doby, a není to tak dávno, že člověk mohl v polovině prosince najít v nabídce cestovních kanceláří desetidenní pobyt v Thajsku i za méně než dvacet tisíc korun. A to jen proto, že se termín zájezdu kryl s vánočními svátky.

Pohoda v Karibiku

Ty doby jsou pryč, nicméně i dnes můžete ve vánočních termínech koupit zájezd například na Kubu, do Spojených arabských emirátů nebo na venezuelský ostrov Margarita za ceny nižší než obvykle. Proti tomu silvestrovské pobyty jsou tradičně výrazně dražší a dnes už i hodně přebrané. Ti, kteří jezdí v zimě odpočívat do zámoří, se dělí v zásadě na dvě skupiny.

Ostrůvek Cayo Largo je dlouhý pouhých 28 km a široký 3 km.

Kubánský ostrůvek Cayo Largo je dlouhý pouhých 28 km a široký 3 km.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ti první jedou zejména za teplem, zatímco druzí ho chtějí mít obohaceno o nevšední zážitky či dobrodružství.

Za odpočinkem na plážích míří lidé většinou do karibské oblasti, do vyhlášených letovisek v Dominikánské republice, na Kubě nebo na Isla Margarita, případně na Kapverdské ostrovy v Africe.

Safari v divočině

Také v těchto zemích lze spojit odpočinek s poznáváním, ale ve většině případů jde zejména o bezstarostnou dovolenou v pohodlí přímořských hotelů, nabízejících služby all inclusive.

Typickou zemí, kam jezdí turisté nejen za teplým mořem, ale i za trochou dobrodružství a za výraznou exotikou, je východoafrická Keňa. Vyrazit tam na deset dní jen za koupáním a odpočinkem by bylo neodpustitelným hříchem.

Ráj plameňáků v keňském jezeře Nakuru

Ráj plameňáků v keňském jezeře Nakuru

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Keňa, v níž se odehrávaly příběhy lvice Elsy, je rájem volně žijící exotické zvěře, jsou tam dvě desítky přírodních rezervací a tamní turistický průmysl je zařízen na to, aby zájemcům zprostředkoval mnoho různých druhů safari.

Z pobřeží, kam směřuje většina zájezdů, je to nejblíže do rezervací Západní a Východní Tsavo a do nevelkého, ale na zvěř bohatého parku Amboseli. Z něj je na dohled mohutný masív Kilimandžára za blízkou tanzanskou hranicí.

Žirafy se popásají na listech akácií.

Žirafy se popásají na listech akácií v keňské přírodní rezervaci.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Zlato a dějiny

Popsanému schématu se trochu vymyká Thajsko nebo třeba Srí Lanka, kde si lze užít jak lenošení na pláži, tak výlety do džungle na severu země. Vymykají se mu také poměrně blízké Spojené arabské emiráty, zejména Dubaj se svým ohromným zlatým trhem, obrovskými nákupními středisky a bezcelními zónami.

V Dubaji se prakticky nepřetržitě konají tzv. nákupní festivaly, při nichž obchodníci zlevňují některé druhy zboží.

Před léty se na tomto ostrůvku na Fidži točil film Trosečník. Dnes je tam luxusní turistické středisko.

Před léty se na tomto ostrůvku na Fidži točil film Trosečník. Dnes je tam luxusní turistické středisko.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo