Nejkratší lanová dráha na světě

V Los Angeles se můžete svézt nejkratší lanovou dráhou na světě. Přezdívá se jí "Angels Flight" a je v provozu od roku 1901, ale několikrát musel být její provoz pozastaven kvůli nutným údržbám. Dokonce byla i přesunuta.

Dva vagónky jménem Sinai a Olivet jedou po 96 metrů dlouhé dráze se stoupáním 33 stupňů něco málo přes minutu. Mohli jste ji vidět ve filmu Město andělů v hlavní roli s Nicolasem Cagem nebo v seriálu Perry Masson (v epizodě 1966 se sveze hlavní hrdina Perry lanovkou).

FOTO: fotobanka Profimedia

FOTO: fotobanka Profimedia

Nejdelší lanovka v Arménii

V Arménii otevřeli v horách Tatev začátkem října nejdelší obousměrnou lanovku na světě. Místní doufají, že by mohla pomoct cestovnímu ruchu a přilákat více turistů k jinak nepřístupnému klášteru Tatev.

Lanovka dlouhá 5,7 kilometru vede nad hlubokou a malebnou soutěskou řeky Vorotan. Výstavba lanovky a konstrukce, kterou vytvořila rakousko-švýcarská firma Garaventa Doppelmayer Group, zabrala 11 měsíců. Celkové náklady se vyšplhaly na 13 miliónů eur (338 miliónů korun).

Video

V Arménii mají téměř šest kilometrů dlouhou lanovou dráhu, údajně nejdelší na světě.

 Zdroj: Reuters/ Stream

"Když se podíváte zpátky do švýcarských turistických regionů, začínali tehdy stejně. Bylo to před 60 lety, ale všechno pomohlo vytvořit skvělé podmínky pro turisty. Navíc lidé zde získají práci. Myslím, že je to velmi úspěšný příběh," řekl Phillip Binner, koordinátor z firmy Garaventa.

"Nejde jen o lanovku, ale chceme postavit celý komplex budov v rámci turistického programu, jenž by dodal život do Tatevu," řekl premiér Tigran Sargsyan při otevření lanovky.

Pro místní jako sedmý div světa

Místní lidé oslavovali otevření lanovky. "Kabinková lanovka je opravdovým zázrakem pro lidi z Tatevu. Je to osmý div světa," nadšeně popisovala oslavy Bazganush Alexsanyanová, 83. letá stařenka žijícího nedaleko.

Podél kabinkové lanovky byla zrekonstruována 26 kilometrů dlouhá horská cesta z Yerevanu nahoru ke klášteru Tatev. Projekt počítá s dalším rozvojem okolí, infrastruktury kláštera a šesti okolních vesnic.

V roce 2008 vznikl projekt "Znovuzrození Tatevu". Financovaný je z veřejných i soukromých zdrojů a arménské diaspory, aby rozvinul hornatý region okolo téměř opuštěného kláštera Tatev. Klášter je kandidátem na seznam světového dědictví UNESCO. Byl postaven v 9. století a jedním z nejstarších a nejdůležitějších v Arménii.