Většina lidí jezdí především za mořem a sluncem, obojí tam zaručeně najdou, ale jsou i tací, kteří očekávají od dovolené v Turecku mnohem víc. Ani ti by neměli být zklamáni. Najdou tam množství antických památek, byzantské období, překryté pozdější osmanskou civilizací, rané křesťanství i křižácký středověk.

Cesta do Evropy

Tak jako dnešní Egypťané nemají nic společného se starověkou říší faraónů, nemají ani Turci nic společného s nejvýznamnějšími starověkými památkami na svém území.

Kmen Seldžuků přišel do dnešní Anatolie teprve v 11. století, dávno poté, co se tam odehrály trojské války, co byl v Efesu postaven Artemidin chrám a Celsova knihovna, dlouho po Alexandru Makedonském a po Antoniovi s Kleopatrou. Jméno Istanbul se na mapách objevilo teprve poté, co z nich Mehmet II. Dobyvatel vymazal v roce 1453 Cařihrad (Konstantinopol) a s ním i byzantské impérium.

Mešita sv. Sophie v Istanbulu

Mešita sv. Sophie v Istanbulu

FOTO: fotobanka Profimedia

Tehdy také Turci zamířili na severozápad, takže jejich dnešní snaha o prokázání příslušnosti k Evropě není nová. Přes celý Balkán, dnešní Maďarsko a jižní Slovensko se dostali až k branám Vídně, kde jejich tažení v roce 1683 skončilo. Zůstala nám po nich turecká káva a med, maďarská polévka čorba, jména Zoltán (Sultán) a další více či méně užitečné věci.

Turecká riviéra

Turecká riviéra na jižním pobřeží je nejvýznamnější oblastí letní rekreace v Turecké republice. Jde o pás krásných písčitých a oblázkových pláží, který se táhne podél 3000 metrů vysokého pohoří Taurus v délce 300 km. Je téměř nemožné popsat všechna tamní střediska, tím spíše, že na východ od města Alanya rostou stále nová. Zhruba platí, že čím dál na východ, tím častěji převládají písčité pláže nad oblázkovými.

Pláž u města Alanya.

Pláž u města Alanya

FOTO: Michaela Říhová, Právo

Středisko Kemer se nachází na úpatí pohoří Taurus, které se zde přibližuje až k moři, jako by do něj sestupovalo. Oblast kolem Kemeru je řazena k nejkrásnějším místům na Turecké riviéře. Pláže s křišťálově čistou vodou jsou většinou oblázkové a cesta z letiště v Antalyi trvá asi 50 minut.

Belek je poměrně nové středisko vybudované přímo u mnohakilometrové písčité pláže. V posledních letech tam vyrostly luxusní hotelové komplexy. Oblast je chráněna pohořím Taurus, v blízkosti se nalézá starověký Aspendos. Na pobřeží rostou pinie a palmy, v okolí jsou olivové a citrusové plantáže. Cesta z letiště v Antalyi trvá asi 50 minut.

Prodavač chlebových placek, preclíků a dalších pečených dobrot musí být výřečný.

Prodavač chlebových placek, preclíků a dalších pečených dobrot musí být výřečný.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Středisko Alara tvoří řada hotelů umístěných přímo u oblázkových pláží a nachází se ve vzdálenosti asi 32 kilometrů od měst Side a Alanye, kam je dobré spojení autobusem nebo sběrným taxíkem. Letiště je vzdáleno asi 90 kilometrů a transfer trvá přibližně 80 minut.

Dalším velmi oblíbeným turistickým střediskem je město Alanya ve východní části riviéry. Nad někdejším sídlem pirátů ční mohutná pevnost. Z jejích širokých bašt se otevírá pohled na překrásnou Kleopatřinu pláž. Pláže v oblasti starého města jsou písčité i oblázkové, vstup do vody přes široké, místy vodou vymleté pískovcové plošiny. Cesta z letiště v Antalyi trvá necelé dvě hodiny.

Dalším velmi oblíbeným turistickým střediskem je město Alanya ve východní části riviéry.

Dalším velmi oblíbeným turistickým střediskem je město Alanya ve východní části riviéry.

FOTO: fotobanka Profimedia

Dalším rychle se rozvíjejícím turistickým střediskem je Side, které je proslulé zejména krásnými písečnými plážemi, ale i historickými památkami, z nichž nejvýznamnější je antické divadlo. Další významnou památkou je byzantská bazilika. Cesta z letiště trvá něco přes hodinu.

Co ještě

Další přímořská střediska jsou v okolí města Marmaris a na Egejské riviéře. Na tureckém území je nespočet antických památek, včetně dvou z někdejších sedmi divů starověku. Z Artemidina chrámu v Efesu ani z mauzolea v Halikarnasu skoro nic nezůstalo, ale samotný Efes, Hierapolis, středověký Bodrum, již zmíněná místa jako Perge, Side či Aspendos rozhodně stojí za vidění. Nemluvě o městech jako Istanbul či Bursa nebo „bavlněném zámku“ v Pamukkale.

I když se o Pamukkale říká, že množství turistů kaskády tvořené minerálními usazeninami špiní, stále je na co se koukat.

I když se o Pamukkale říká, že množství turistů kaskády tvořené minerálními usazeninami špiní, stále je na co koukat.

FOTO: Eva Merhautová, Právo