Tento ojedinělý přírodní útvar, resp. jeho severní část, byl vyhlášen národním parkem a byl rovněž zapsán jako biosférická rezervace na seznam světového dědictví UNESCO.

Turistické výpravy do velebitských hor jsou stále oblíbenější prázdninovou atrakcí, což není jen fenomén poslední doby.

Hory jsou protkány sítí turistických stezek, z nichž nejznámější je padesátikilometrová Premužičova trasa ve střední části pohoří. Je jakousi velebitskou turistickou magistrálou, byla vyznačena již počátkem 30. let minulého století.

Turistické výpravy do velebitských hor jsou stále oblíbenější prázdninovou atrakcí, což není jen fenomén poslední doby.

FOTO: fotobanka Profimedia

V posledních letech chytla druhý dech další z velebitských atrakcí – putování po místech, kde byla natáčena sága o Vinnetouovi a jeho přátelích. Zejména pro návštěvníky z někdejší NDR mají ona místa doslova kultovní charakter. Každoročně si odvážejí metráky kamínků z míst, kde některá z filmových scén vznikala.

Zátoka Zavratnica

Zátoka se zařezává hluboko do okolních skal a vysoko nad ní je vytesána ve skále stezka.

FOTO: fotobanka Profimedia

Jedním z takových míst je i Zavratnica, úzká a hluboká zátoka blízko města Jablanac naproti ostrovu Rab. Je to bez nadsázky jedno z nejhezčích míst při pobřeží, pro svůj jedinečný vzhled bývá přirovnáváno k norským fjordům.

Zátoka se zařezává hluboko do okolních skal a vysoko nad ní je vytesána ve skále stezka, po níž lze zátoku obejít. Prý i tady se natáčely některé scény z filmů o Vinnetouovi.

Průzračně čistá voda v zátoce.

Průzračně čistá voda v zátoce

FOTO: Martina Žáčková, Právo

Skály se otevřou

Pokud se do Zavratnice vydáte vlastním člunem nebo velkou výletní lodí, do poslední chvíle vám asi nebude jasné, kde ve zdánlivě jednolitém skalním masívu může být vstup do zátoky. Pak se však náhle v jednom místě skály otevřou v úzký kaňon a vpustí vás dovnitř.

Zátoka je hluboká asi kilometr a široká jen 50 až 150 metrů. Okolní skály dosahují výšky až 200 metrů. Místo je dobře dostupné i pěšky, z přístavního městečka Jablanac, odkud vyjíždějí trajekty na ostrov Rab.

Voda v zátoce je průzračně blankytná a klidná, koupání ve slané vodě bez jediné vlnky je vskutku příjemná změna. Pokud zrovna nebudete mít smůlu na větší množství výletních lodí s turisty, oceníte i zvláštní tlumenou akustiku, v níž nejsou od moře slyšet vlny.

Ideální je dorazit sem po ránu, než se sem začnou sjíždět lodě, nebo pak třeba až kolem páté hodiny odpolední, když už všichni odjíždějí. Tehdy se navíc do skal začíná opírat slunce a vytváří kouzelnou barevnou podívanou.

Výletní lodě s turisty pod vysokými skalami zátoky.

Výletní lodě s turisty pod vysokými skalami zátoky

FOTO: Martina Žáčková, Právo

Potopená loď

Na konci zálivu je posezení a suché WC. Nenajdete tu žádný stánek s občerstvením, jídlo a pití si musíte vzít s sebou. Záliv je chráněným územím (najdete zde 129 druhů rostlin) a je udržován ve vzorné čistotě. Daní za to je povinnost platit symbolické vstupné.

Nezanedbatelným lákadlem zálivu je stará válečná loď, kterou v roce 1944 potopilo jedno ze spojeneckých letadel. Posádka ještě stihla vjet do zátoky, pak se loď potopila. Její nejvýše položené části jsou pouhé dva metry pod hladinou, což nabízí unikátní šanci průzkumníkům.

Trefit vjezd do zátoky vyžaduje dobrou znalost terénu. V lepším případě vás navede odjíždějící loď.

Trefit vjezd do zátoky vyžaduje dobrou znalost terénu. V lepším případě vás navede odjíždějící loď.

FOTO: Archiv, Právo

Za vraky na dnech moří je totiž nutné se často potápět s přístrojem desítky metrů hluboko. Tady stačí nasadit masku, šnorchl a ploutve, položit se na hladinu a pozorovat.

Pokud si do Zavratnice vyjdete pěšky z Jablanacu, cestu zpět si můžete zpestřit jinou trasou, po níž vyšplháte na vrchol skal a uvidíte tak záliv také shora. Za prohlídku stojí i samo městečko Jablanac. První zmínky o něm jsou z roku 1179. Na mysu nad přístavem stojí zbytky středověkého hradu z poloviny 13. století.

Jablanac

Za prohlídku stojí i samo městečko Jablanac.

FOTO: fotobanka Profimedia