Vjezd k hlavní bráně zahrady – otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 18 hodin – je navíc za kruhovým objezdem, kde většina lidí zamíří buď do nákupní zóny, nebo k pumpě inzerující nejlevnější paliva v širokém okolí. A právě za čerpací stanicí je malé parkoviště patřící k zelenému ráji.

Teď v letních měsících je i o víkendu volné, jinak mají návštěvníci možnost zajet s auty zdarma k místnímu aquaparku.

40 tisíc návštěvníků

„Ročně k nám zavítá asi čtyřicet tisíc návštěvníků. Kvůli nepřízni počasí to bylo ve srovnání s jinými léty slabší v květnu, teď už k nám zase chodí víc lidí,“ říká ředitel Dendrologické zahrady Zdenek Kiesenbauer s tím, že léto je především obdobím růží a květin.

„K vidění jsou také trvalkové záhony v netradičním uspořádání v nově vznikající partii zahrady za Černým rybníkem,“ dodává ředitel.

V zahradě v Čestlicích jsou vodní plochy i zákoutí, která dotvářejí nejrůznější artefakty.

V zahradě v Čestlicích jsou vodní plochy i zákoutí, která dotvářejí nejrůznější artefakty.

FOTO: Miroslav Sova, Právo

Zelená plocha ukazuje použití různých dřevin v sadovnické kompozici. Podívat se na jejich kombinace je možné třeba na malém okruhu, který se dá pohodlně obejít za hodinu a půl. Maminky s dětmi mohou rovnou od pokladny zamířit na hřiště s dřevěnými prolézačkami.

Na stezce návštěvníci míjejí jak mohutné stromy, tak malé vodní plochy i velký rybník. Vyplašené volavky a kačeny v horkých dnech odlétávají jen kousek od břehu. Tam, kde je tráva posekaná, je možné se posadit a udělat si třeba piknik. Ke stejnému účelu slouží i lavičky a krytá stinná odpočívadla. Někde je vytvářejí vzrostlé jehličnany, jinde zase pergola obsypaná růžemi.

Na pevnou cestu občas vběhne zvědavá veverka, kdo se vydá posekanými pruhy spojujícími nejrůznější kouty zahrady, může se obdivovat nejen travním druhům, ale i jednotlivým barevným patrům; trvalky s fialovými květy obzvlášť vyniknou na posekané louce v pozadí s velkými modříny.

Zahradou se můžete procházet s celou rodinou.

Zahradou se můžete procházet s celou rodinou.

FOTO: Miroslav Sova, Právo

Zajímavá zákoutí ještě dokreslují artefakty, jako jsou sochy nebo třeba kámen usazený v trojnoži. Krásné je i vřesoviště se svítilnou na elegantním bílém podstavci, kde se chodí po dřevěném chodníčku.

Místo pro konání svatebních obřadů

Není divu, že si zdejší zelenou oázu klidu každoročně zvolí někteří snoubenci za místo, kde chtějí být oddáni. Přestože jsme jen pár kroků od vytížené dálnice D1, hluk aut dobře odcloní mírné kopce zahrady. Rámus nedělají ani elektrické vozíky, které se tiše sunou po cestách.

Dendrologickou zahradu sice zřizuje Výzkumný ústav Silvy Taroucy, ale v rámci Ministerstva životního prostředí ČR se zde udržuje a rozšiřuje genofond ohrožených druhů rostlin. A tak tu samozřejmě nechybějí ani umně skryté koše na tříděný odpad.

Přečtěte si také

Větev pod sebou si řežeme dál a dál

Ztráta rostlinných a živočišných druhů pokračuje zběsilým tempem. Více se dočtete ve čtvrtek v deníku Právo (příloha Café).