Palác Větrů nechal postavit roku 1799 maharádža Sawai Jai Singh II. pro ženy z královských rodin. Malá okna a balkónky měly ženám umožňovat sledovat procesí a ruch na ulicích pod nimi, aniž by je mohl někdo z ulice spatřit. Stavba má pět pater, ale je široká jen ve velikosti jedné místnosti.

Palác větrů (Hawa mahal)

Palác větrů (Hawa Mahal)

FOTO: fotobanka Profimedia

Observatoř Jantar Mantar odráží Jai Singhovu vášeň pro astronomii a astrologii. Jedná se o dokonalé dílo, které vzniklo už v roce 1728. Obrovské přístroje tu mapují pohyby Slunce a planet.

Celkem je tu 12 nástrojů a každý z nich odpovídá jiné konstelaci. Velká rampa, jež se zvedá do výšky 27 stupňů, vrhá stín, který určuje čas s přesností na dvě vteřiny.

Observatoř Jantar Mantar

Observatoř Jantar Mantar

FOTO: fotobanka Profimedia

Za mistrovský přístroj observatoře je považována mapa nebe, kterou vymyslel sám Jai Singh. Na drátku visí model Slunce vrhající stín na planety pod sebou. Znamení zvěrokruhu slouží k sestavování horoskopů. Observatoř tak plnila funkci astronomickou i astrologickou.

Záhadou zůstává, jak bylo možné s takovou přesností navrhnout a postavit observatoř před více než 280 lety. Jai Singh byl jednoznačně vizionářem, který předběhl svou dobu. V samém srdci paláce postavil schéma vesmíru, které funguje dokonale do dnešní doby.

Observatoř Jantar Mantar

Observatoř Jantar Mantar

FOTO: fotobanka Profimedia