Balčik

Je jedním z nejstarších měst na černomořském pobřeží, vzdálené 35 km severně od Varny. Rozkládá se terasovitě v kopcích nad menším zálivem. I přes blízkost letoviska Albena zůstal Balčik jen málo dotčen mezinárodním cestovním ruchem. Zachoval si atmosféru černomořského přístavního městečka s bulharskými cenami a přátelskými obyvateli.

Balčik

Balčik

FOTO: fotobanka Profimedia

Albena

Letovisko, které se nachází 30 km severně od Varny. Hotely připomínají pyramidy a právě tento typ architektury Albenu charakterizuje. Některé hotely stojí přímo na pláži, ostatní jsou rozesety v parcích a zeleni. Albena je také nejlépe spravována, má vynikající sportovní zázemí a nabízí bohatý výběr služeb. Patří také k nejdražším.

Hlavní předností Albeny je pláž. Dlouhou, širokou a čistou pláž s bílým pískem, pozvolným vstupem do moře lze považovat za jednu z nejkrásnějších v Evropě.

Albena

Albena

FOTO: fotobanka Profimedia

Zlaté Písky

Pravděpodobně nejznámější bulharské přímořské letovisko se nachází 17 kilometrů od Varny. Hotely tam prošly rozsáhlou rekonstrukcí, po níž splňují mezinárodní standard. Většina má tři a čtyři hvězdičky a jsou vybaveny bazény.

Zlaté Písky jsou letoviskem, které svým návštěvníkům poskytuje veškeré pohodlí, včetně vodních atrakcí pro děti, za ceny o poznání nižší než ve většině míst ve Středomoří.
Proslulé jsou tamní nevázané diskotéky, na nichž se schází mládež z celé Evropy.

Zlaté písky

Zlaté písky

FOTO: fotobanka Profimedia

Slunečné pobřeží

Je největším přímořským letoviskem v Bulharsku. Leží 30 km severně od Burgasu.
Dobré klimatické podmínky celé této oblasti, osmikilometrová pláž s postupným sestupem do moře a blízkost historického Nesebru činí ze Slunečného pobřeží jedno z nejvyhledávanějších míst bulharského Černomoří. Svou vybaveností i nabídkou služeb se dá srovnat se Zlatými Písky.

Albena

Albena

FOTO: fotobanka Profimedia

Pomorie

Leží 12 km severně od letiště Burgas. Je známé léčivým bahnem a železitým pískem hnědé barvy, který pokrývá místní pláže.

Léčí se tam onemocnění pohybového ústrojí, periferní nervové soustavy, lupénka a jiné kožní choroby, onemocnění cest dýchacích, gynekologické nemoci apod.

Pomorie

Pomorie

FOTO: fotobanka Profimedia

Primorsko

Stalo se českou oázou na bulharském pobřeží. Dvě pláže v Primorsku – severní a jižní – jsou velmi prostorné, dlouhé několik kilometrů, svažují se postupně do moře. Zejména jižní pláž v klidné zátoce je vhodná pro rodiny s dětmi. Na konci severní pláže se nachází nudistická pláž.

Video

Bulharské letovisko Primorsko a okolní pláže

Zdroj: Youtube.com

Z Primorska lze podnikat zajímavé výlety do okolí, včetně zájezdů do Istanbulu.
Dál na jih, který je obecně považován za přívětivější a klimaticky příznivější, jsou ještě další letoviska, např. Kiten, Lozenec, Carevo.