Vlaková zastávka Forest-Saint-Georges ve stejnojmenném parku možná překvapí kolemjdoucí, o to víc však návštěvníky zarazí malinkaté vagonky s dospěláky.

Brusel v jednom ze svých parků ukrývá malé mašinkové království - nádraží a základnu železničních fandů a modelářů s názvem Forest-Saint-Georges.

Brusel v jednom ze svých parků ukrývá malé mašinkové království - nádraží a základnu železničních fandů a modelářů s názvem Forest-Saint-Georges.

FOTO: Tomáš Pirkl, ČTK

Vše má ale poněkud neobvyklou velikost. Lokomotivy čítají tak jeden, možná jeden a půl metru, a ve stejném poměru je i vše ostatní. Jinak jim ale nic nechybí a jsou věrnými kopiemi svých větších sourozenců. Nic proti normálu nepostrádá ani samotné nádraží. A hlavně - vše je funkční, o čemž se o víkendech mohou přesvědčit návštěvníci.

Lokomotivám nechybí ani strojvedoucí

Každý z vlaků má svého strojvedoucího, který ovládá lokomotivu, a pak několik miniaturních vagónků, na které se posadí návštěvníci. Ty pak čeká podle výše vstupného různě dlouhý okruh.

K vidění i vyzkoušení jsou zde pro návštěvníky malé modely parních i elektrických lokomotiv, semafory, návěstidla a všechno, co k železnici patří, jen oproti realitě v poněkud menší velikosti.

K vidění i vyzkoušení jsou zde pro návštěvníky malé modely parních i elektrických lokomotiv, semafory, návěstidla a všechno, co k železnici patří, jen oproti realitě v poněkud menší velikosti.

FOTO: Tomáš Pirkl, ČTK

Návštěvníci jsou různého věku a národnosti. Nejmladšímu bylo osm dní, nejstaršímu přes 94 let. Do Bruselu na zahájení sezóny v dubnu a na její ukončení v září přijíždějí podobní  nadšenci z celé Evropy, třeba z Francie, Itálie či Německa.

Za jedno až tři eura je možné se na vláčcích projet, pozorování je zdarma.