"Když si někdo prohlédne Eiffelovu věž a Louvre, chce třetí den v Paříži dělat už něco jiného. Může si najmout "místního přítele", který mu ukáže různé zajímavé věci," vysvětluje podnikavá Alice Mouraová, která vytvořila internetovou stránku "najměte si místního přítele".

Z tak trochu jiného pohledu můžete poznat například i New York.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Když jsem ji tvořila, měla jsem na mysli hlavně cestovatele. Ale mnozí klienti jsou starší lidé, kteří mají rádi osobní služby. Jsou také rodiny, které nemají rády organizované okružní cesty městem, a mladí lidé zase chtějí poznat moderní věci," řekla.

Alice založila internetovou stránku www.rentalocalfriend.com, když žila v Londýně a když ji jedna čtenářka jejího blogu požádala, aby provedla městem a ukázala jí místa, kudy tradiční cesty turistů nevedou.

Cena "místního přítele" na čtyři hodiny je různá podle měst : v Miláně stojí v přepočtu 2080 Kč, v Riu de Janeiru 1617 a v San Francisku už 1890 Kč.

Každý zná nejslavnější památky v Barceloně, proč ale nepoznat i příjemná zákoutí, která znají jen místní?

FOTO: fotobanka Profimedia

Tato služba už dnes funguje v 15 městech, mimo jiné v New Yorku, Barceloně, Šanghaji nebo v Dillí. K dispozici je 27 "místních přátel", kteří hovoří přinejmenším anglicky a navrhují okruhy šité na míru: na Havaji je jím mistr v surfování, v Paříži jedna umělkyně, v Berlíně lékař a v Buenos Aires novinář.

Pro "místního přítele" je to taková dodatečná práce, uživit se z toho nedá, upozorňuje Alice Mouraová.

"Je to spíše pro rozptýlení než pro vydělání nějakých peněz," říká a dodává, že v praxi se už nejednou stalo, že z místního přítele se postupně stal skutečný přítel.

 Možná vás už omrzely davy turistů a organizované výpravy.

FOTO: fotobanka Profimedia

Přečtěte si také: Naturisté jezdí k moři jen s kufříkem

Na první pohled naturisty od jiných turistů nerozeznáte. Mají na sobě bundy, trika, kalhoty a sukně. Jen bagáže, kterou štosují do autobusových podpalubí, bývá o něco méně. Na plážích a v kempech si vystačí s holou kůží. Více se dočtete ve Víkendu, páteční příloze deníku Právo.